Vzrušené debatě se asi nevyhnulo včerejší jednání znojemských radních. Alespoň na stránkách novin se totiž už dopředu rozhořel otevřený spor mezi starostou Zbyškem Kaššaiem (ČSSD) a radním Jiřím Ludvíkem (Sdružení nestraníků). Starosta radního mimo jiné kritizoval za zdržování protikorupčního a ekonomického auditu. Ohradil se i proti rozhovoru, který Deníku poskytl právník a Ludvíkův spolukandidát ze Sdružení nestraníků Jiří Feichtinger.

Kaššai si pro svou kritiku vybral jako médium Znojemský týden. Periodikum přitom vůbec nedalo prostor k vyjádření napadenému Ludvíkovi ani Feichtingerovi. „Článek jsem ráno četl a nevycházel jsem z údivu. Vůbec nechápu, proč na mě pan starosta útočí. Vím, že ve vašich novinách vyšel v době, kdy jsem byl na horách, rozhovor s právníkem Jiřím Feichtingrem. Ale nevím, proč někdo v této souvislosti útočí na mě. Žijeme snad v demokratické společnosti a můžeme tedy svobodně říkat své vlastní názory… Po starostovi budu rozhodně žádat vysvětlení,“ řekl Ludvík.

Kaššai ale přitom odmítá, že by v radě byla napjatá atmosféra. „V novinách vyšel názor redaktora, že by se Nezávislí měli zamyslet nad dalším účinkováním Jiřího Ludvíka v radě. To nebyla moje úvaha. Rada pracuje standardně, žádné třenice nemáme,“ oponoval Kaššai.

Článek nicméně vyznívá jinak. „…Dobrou zprávou pro občany Znojma je fakt, že se i přes snahy radního Jiřího Ludvíka podařilo protikorupční a ekonomický audit rozběhnout. (…) Svůj slib voličům rozhodně splníme, ať se to pánům Ludvíkům nebo Feichtingrům líbí, nebo ne,“ cituje v něm autor starostu. „Pokud se jedná o další účinkování Jiřího Ludvíka za nestraníky, tak si myslím, že pokud koaliční partneři mají podstatné výhrady, je třeba to řešit nejprve s klubem nestraníků a nikoliv přes média,“ vzkázal další ze Sdružení nestraníků Pavel Štohl.

Ludvík se nyní chystá na vydavatele týdeníku podat trestní oznámení, žádat bude i zveřejnění omluvy. „Je to už poněkolikáté, co Zbyšek Dřevojan o mně vydává lži. Noviny třeba teď píší, že máme neuhrazené dluhy vůči umělcům kvůli festivalu. To vůbec není pravda,“ sdělil radní.

Kaššai přiznal, že článek s ním sepsal redaktor Znojemského týdne František Střecha. Ten je současně tajemníkem okresní organizace ČSSD. „Není žádným tajemstvím, že s tímto redaktorem spolupracuji,“ potvrdil starosta.

Ten ve zveřejněném článku reaguje z velké části na text v Deníku, který popisoval okolnosti výběru firmy, jež má organizovat soutěž na dodavatele právního poradenství pro Znojmo. Z usnesení rady plyne, že výzvu dostal boskovický právník Adam Wilk, ostravská společnost Unitender a společnost Wallet z Prahy. Z webu boskovického advokáta Wilka je přitom zřejmé, že adresa jeho pražské pobočky se shoduje se sídlem společnosti Wallet.
A jednatel Walletu Martin Cetkovský má ve své další společnosti, Tama Real, za společníka Tadeusze Wilka. Otce právníka Adama Wilka. Ten přitom na svých webových stránkách organizování veřejných soutěží ani nenabízí.

„Pokud noviny objeví, že dvě ze tří oslovených firem, které mají vybírat právní kancelář pro město, jsou spolu propojeny, tak by neměl křičet pan starosta. On totiž jména těch firem na radu přinesl. Ptát bych se měl já, co to má znamenat? Vždyť všechny nynější strany koalice měly ve svém předvolebním programu transparentnost,“ zlobil se Ludvík.

Tomu se nelíbí Kaššaiova kritika v novinách za jeho údajné zdržování auditu. „Ve volebním programu Nestraníků byla naprostá transparentnost výběrových řízení. Moje členství v radě mi umožňuje prosazovat, aby znojemská výběrová řízení byla transparentní. A dokud nebudu z rady odvolán, budu tlačit na to, aby všechny vypsané veřejné zakázky byly vyhlášeny veřejně a transparentně. Aby město bylo otevřené, poctivé a aby se neplýtvalo… Osobně za útokem vidím nesouhlas části radních s mým postojem právě ke zveřejňování veřejných soutěží,“ zamyslel se Ludvík. „To je demokracie. I přesto, že někteří radní nemusí v konkrétních bodech souhlasit, jde nakonec o stanovisko většiny,“ oponoval Kaššai.

S tím souhlasí i Štohl. „Jednotliví členové rady mohou mít na některé body rozdílné názory. Ale v demokracii platí, že rozhoduje většina hlasů a pokud někteří radní mají na některou problematiku třeba jiný názor, tak je to v pořádku. Pouze by se měli rozhodnutí většiny podřídit a akceptovat je,“ dodal.