Od práce odstřihnutý bývalý šéf městských informatiků a soukromá firma na jeho místě. Tak vypadá současný stav správy informačního systému na znojemské radnici. Vzduchem už létají i slova o trestních oznámeních.

Znojemští radní se k řešení blíže nespecifikovaných problémů se správou počítačové sítě sešli mimořádně minulou středu. Potíže nastaly poté, kdy se vedení města již před měsícem rozhodlo IT oddělení zrušit. „Důvodem jednání byl fakt, že v rámci předávání odboru informačních technologií došlo k různým pochybením. Více může sdělit pouze starosta,“ potvrdil mluvčí městské rady Pavel Jajtner.

Starosta Zbyšek Kaššai nebyl sdílnější. „Na radě jsme řešili problémy, které se objevily v důsledku zajištění IT služeb. Rada města pověřila tajemníka výběrem specializované společnosti, která by se o správu sítě měla dočasně postarat. Bližší informace sdělí přímo tajemník. Dostal plnou důvěru rady při výběru firmy,“ řekl Kaššai.

Tajemník Petr Váka na práci pro město najal bez výběrového řízení firmu z Lysé nad Labem. Té nyní radnice platí přes dvě stě devadesát tisíc korun měsíčně. „Vybral jsem společnost NWS na doporučení a po zralé úvaze. Schválilo ji všech devět radních. Připravujeme totiž změny, které Znojmu ušetří miliony korun. Společnost NWS není ze Znojemska. Chtěl jsem, aby firma, která má popsat současný stav věcí a navrhnout jeho optimalizaci, neměla žádnou vazbu na Znojmo,“ vysvětlil tajemník.

Potvrdil zároveň, že vybraná firma bude do konce roku dostávat od města téměř tři sta tisíc korun měsíčně. Znojmo přitom disponuje obsáhlou analýzou, kterou za šest a půl milionu korun nechalo vypracovat bývalé vedení. „Tento dokument jen všeobecně popisuje, jak to na městě vypadalo před dvěma roky. V současné době není tento materiál pro město použitelný,“ naznačil tajemník.
Práce pro policii

Městští radní se navíc usnesli podat v souvislosti s blíže nespecifikovanými problémy v IT oddělení trestní oznámení na neznámého pachatele. „Tuto informaci mohu potvrdit. Trestní oznámení chceme podat na neznámého pachatele na základě výstupu z auditu a dalších indicií pro neoprávněnou manipulaci s daty či shromažďování e-mailové korespondence a jiná pochybení. Detaily a další specifikaci trestního oznámení řeší tajemník úřadu ve spolupráci s právníky,“ doplnil Jajtner.

Bývalý vedoucí městského IT oddělení Karel Šedivý je už druhý týden v pracovní neschopnosti. „Den po začátku mé nemoci údajně převedli mě a mé dva kolegy pod firmu NWS. Její vedení po mně chtělo přístupové údaje k radniční počítačové síti a k systémům. Ty jsem odmítl dát, protože jsem se cítil zodpovědný za chod sítě,“ okomentoval vývoj událostí Šedivý.

Dodal, že po tajemníkovi chtěl, aby ho nejprve této odpovědnosti zbavil. „To se však stalo až za další tři dny. Mezitím mi vyměnili klíče od kanceláře, zabavili počítač a ten prohledávali. Osobně se domnívám, že převedení informační agendy městského úřadu na soukromou firmu a způsob, jakým to bylo provedeno, bylo na hraně zákona,“ řekl Šedivý.
V reakci na trestní oznámení radnice zvažuje podobný krok i on sám.

Informační systém na radnici je už nyní podle něj funkční. „Po personálních změnách například asi týden nebyly vkládány nové dokumenty na elektronickou úřední desku města. Teď se zdá, že všechno běží tak, jak má. Ale to hlavně díky tomu, že to tak bylo nastaveno z dřívější doby,“ dodal Šedivý.

Kvůli Krejčířovi

Lidé blízcí vedení města, kteří ale nechtějí být v této souvislosti jmenováni, spekulují o tom, že rozhodnutí rady o zrušení IT oddělení má paradoxně souviset s vyšetřováním korupčního skandálu bývalého tajemníka Vladimíra Krejčíře.

Oddělení, a především jeho vedoucí, totiž s policisty při vyšetřování spolupracovalo. A obviněný Krejčíř je kromě přátelského vztahu k bývalému starostovi Petru Nezvedovi (ODS) znám i svou společnou vášní pro myslivost s nynějším starostou Kaššaiem (ČSSD).

DALIBOR KRUTIŠ
DANIEL SMOLA