„Reagovali jsme na novou právní úpravu, která se týká přechodu nájmu například po zesnulém nájemníkovi. Nový zákon říká, že automatický přechod nájmu na jiného člověka, který v bytě bydlí, je účinný jen na dva roky, bez nároku na další samočinné prodloužení,“ uvedl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Starosta upozornil, že někteří nájemníci si změnu zřejmě neuvědomují. „Mnozí si myslí, že stačí, když jsou nahlášeni v rámci trvalého bydliště. Problém je v tom, že pokud nejsou hlášeni v rámci nájmu, bude takový byt dva roky po dobu převodu nájemní smlouvy právně volný,“ podotkl starosta Gabrhel.

Záměr a pravidla prodeje poloviny městských bytů schválili znojemští zastupitelé loni. Hlavním principem plánu, který radnice nazvala Klíč 2018, je přednostní prodej jednotlivým nájemníkům za zvýhodněnou cenu.

Na administrativu spojenou s celým procesem prodeje městských bytů se radní rozhodli najmout externí firmu. Výherce čtyřicetimilionového tendru zatím nemohli schválit. Čekají, kdy a jak se k zakázce vyjádří antimonopolní úřad.