Na stole leží papíry, v parku pokácené stromy a jinak nikdo nic neví. Tak by se dala v nadsázce charakterizovat situace kolem hlavních znojemských parků. Vedení města sice schválilo kácení nejnebezpečnějších dřevin a nechalo úředníky představit připravený projekt obnovy, ale v čerstvě schváleném programovém prohlášení není o parcích ani slovo.

„Obnova parků není ani v letošním rozpočtu, ani v programovém prohlášení. Rozhodně to ale neznamená, že bychom se revitalizace parků vzdávali. Na druhou stranu jsme letos měli mnoho práce s tím, abychom vůbec městský rozpočet zdárně naplnili. O dalším postupu budeme jednat jak v koalici, tak s projektanty,“ uvedl místostarosta Jan Grois (ČSSD).

Jak dodal, představitelé města budou navržený projekt chtít jednak rozložit do delšího období, jednak jej zlevnit. K dalším jednání hodlá radnice přizvat například i zástupce Okrašlovacího spolku. Ten dosavadní postup města kritizoval, zejména kvůli tomu, že na kácení nemocných stromů nenavazuje bezprostředně nová výsadba.

Svá dřívější slova mírnil předseda finančního výboru zastupitelstva Ludvík Hekrle (KSČM). Na minulé schůzi zastupitelstva řekl, že je proti tomu, aby město za své stávající ekonomické situace vůbec začínalo s revitalizací parků v rozsahu, který navrhli projektanti. „Jistě je potřeba obnovit zeleň, například bychom asi neměli čekat několik let, než nahradíme stromy, které jsme museli nechat pokácet. Na druhé straně jistě povedeme diskuse například o obnově hradebního příkopu a dalších nákladných částech projektu,“ uvedl Hekrle.

Za brzkou, byť levnější obnovu parků se přimlouval radní Jiří Ludvík (Nestraníci). „Programové prohlášení o parcích sice nemluví, ale jejich revitalizace je nutností, jíž se budeme muset zabývat. Předpokládám totiž, že jí na aktuálnosti dodá mimo jiné tlak veřejnosti. Je dobré, že jsme se přihlásili k zásadě obecné obnovy typu strom za strom. V parku k ní ale musíme přistupovat s ještě větším rozmyslem a systematičností,“ argumentoval Ludvík.

Radní doplnil, že původně navrhovaný projekt lze zlevnit. „Myslím, že lze ušetřit například na navrhované restauraci v dolním parku, zasáhnout je možné i do požadavků na inženýrské sítě,“ počítal radní.

Absence jakékoliv zmínky o parcích v programovém prohlášení zarazila bývalého radního a nynějšího opozičního zastupitele Jiřího Kacetla. „Je smutné, že radní nenašli pro parky ani slovo. Mluví sice o zásadě strom za strom. Ale už letos se kácely v parku první stromy právě s předpokladem, že možná letos nebo příští rok již obnova začne,“ kroutil hlavou Kacetl.

Připustil, že zpracovaný projekt s celkovými náklady kolem devadesáti milionů korun může být pro Znojmo velmi náročný. „Faktem ovšem je, že parky jsou zlatem tohoto města i to, že nyní umírají. Vedení města by proto mělo představit svou strategii obnovy, byť by ji mělo rozložit třeba do deseti let. Rozhodně by bylo velmi nezodpovědné, kdyby město nechalo své parky umřít,“ varoval zastupitel.

Radnice nechala letos v zimě pokácet první tři desítky stromů, které podle znaleckých posudků bezprostředně ohrožovaly své okolí. Z dobrozdání dendrologů dále plyne, že na prahu dožití je i většina dalších stromů, a proto je bude muset město v následujících letech nahradit novou zelení.

„V hlavní aleji v horním parku návrh počítá s javorem klenem, ve vedlejší aleji s dubem červeným. Ve středním parku chystáme obnovenou alej z tulipánovníků a v dolním parku obnovíme vedlejší alej podle dochované směsi lip, buků, habrů a javoru,“ uvedl v únoru při prezentaci původního projektu vedoucí odboru rozvoje Zdeněk Čižmář.