Místo agentur Znojemská Beseda. Takový je recept městských radních na nápravu znojemského vinobraní. Rozhodli tak poté, co letošní ročník zanechal v řadě diváků značnou trpkost. Radní slibují, že nový systém zajistí větší zapojení Znojmáků. Podle lidí, kteří nesli zodpovědnost za vinobraní v minulosti, čeká organizátory cesta právním minovým polem.

„Rada města rozhodla, že změní praxi supertendrů, ve kterých v posledních dvou letech vyhrála jediná firma. Pro příští rok rozhodli radní organizaci rozdělit na tři samostatné okruhy, a to zabezpečení kulturního programu, technické zajištění a marketing,“ uvedla mluvčí radnice Renáta Bártová. „Rada schválila, že kulturní program vinobraní bude v příštím roce zajišťovat Znojemská Beseda,“ sdělil starosta Vlastimil Gabrhel.

Kulturní program má Beseda obstarat zadáváním kulturních služeb a formou uzavírání různých druhů pracovněprávních dohod. „Tyto formy smluv umožní Besedě užší spolupráci přímo se znojemskými umělci. Od nového systému očekáváme, že nám umožní Znojmáky do vinobraní znovu více zapojit,“ vysvětlil Gabrhel.

Na technické zabezpečení a marketingové služby vypíše Beseda samostatné veřejné zakázky. Její ředitel Dušan Varga počítá s tím, že vystačí s rozpočtem na úrovni loňského roku. „I letošek ukázal, že vinobraní je ziskové. Oproti loňsku budeme potřebovat více peněz na mzdy, kvůli všem různým dohodám, které musíme uzavírat,“ uvedl Varga.

Dodal, že hlavní tíha zodpovědnosti bude ležet na něm a týmu, který sestaví. „Máme i seznam věcí, které musíme vylepšit. Na druhé straně program u rytířského ležení a další záležitosti, které se osvědčily, chceme zachovat,“ řekl.

Luboš Vitanovský, jehož agentura v minulých letech zajišťovala kulturní program na hlavní scéně, si myslí, že Beseda svůj úkol může zvládnout. „Všechno bude záležet na týmu. Pokud to budou kvalitní a schopní lidé, mohou uspět. Na druhé straně si nemyslím, že by Beseda měla dělat profesionální produkci a dramaturgii tak velké akce,“ uvažoval Vitanovský.

Potvrdil, že stoh smluv pro personál zajišťující vinobraní nebude zrovna malý. „Například náš produkční a technický tým na Masarykově náměstí tvořilo včetně kameramanů, zvukařů, osvětlovačů či pyrotechniků dvaašedesát lidí,“ vypočítal Vitanovský.

Bývalý ředitel Besedy Oto Mašek pochybuje, že vůbec lze najít způsob organizace vinobraní, který by nečelil hrozbě právních útoků. „Mám obavu, že jakékoliv řešení bude napadnutelné. I když Beseda obstará program na hlavní scéně, stejně bude muset vypsat určitá výběrová řízení a to pak zas může napadnout antimonopolní úřad kvůli dělení zakázky. Znojmo totiž již vyzkoušelo několik systémů organizace vinobraní a vůči každému měl úřad námitky,“ posteskl si Mašek.

Gabrhel jeho obavu nesdílí. Věří rozboru pražských právníků. „Analýza právní kanceláře KŠD Šťovíček říká, že náš postup je v souladu se všemi zákonnými postupy,“ argumentoval Gabrhel.