Dvacet milionů korun navíc chtějí do městské pokladny získat znojemští radní. Znojemský deník Rovnost zjistil, že zastupitelům navrhují zvýšit na dvojnásobek daň z nemovitosti. Radní argumentují chatrným zdravím městských financí, opozice mluví o trestání majitelů nemovitostí.

„Rada města schválila návrh vyhlášky o dani z nemovitosti, který zavádí pro její výpočet koeficient dva. Pokud zastupitelé přijmou doporučení rady a vyhlášku odsouhlasí, vzroste ve Znojmě sazba daně od příštího roku na dvojnásobek,“ potvrdil mluvčí rady, lidovec Pavel Jajtner.
Dodal, že radní navrhují daň zvýšit kvůli špatnému stavu městských financí. „Je to jedna z možností, jak zvýšit příjmy města a nebýt závislý na dalších zdrojích,“ dodal Jajtner.

Daň z nemovitostí spravuje a vybírá finanční úřad, její výnos ovšem celý putuje do městské pokladny. Například u rodinného domu se zastavěnou plochou kolem sto padesáti metrů čtverečních a zhruba stejně velkou zahradou činí daň přibližně dva tisíce korun za rok. Příští rok by to tedy měly být asi čtyři.

„V posledních letech se výtěžek ve Znojmě pravidelně pohybuje kolem dvaceti milionů korun. Koeficient, o kterém rozhodují na návrh radních zastupitelé, se týká všech nemovitostí na katastru města, vyjma pozemků a porostů vyjmenovaných v zákoně,“ uvedl vedoucí finančního odboru znojemské radnice Marek Štěpaník. Výjimku mají například orná půda, vinice, zahrady či sady.

Opoziční občanští demokraté změně příliš nakloněni nejsou. „V minulém období jsme o dani z nemovitostí několikrát jednali, vždy jsme ale nakonec použití koeficientů odmítli. Jsme proti zvyšování daní obecně a daň z nemovitostí nám připadá trochu jako trestání majitelů za vlastnictví,“ podotkl Petr Nezveda bývalý starosta a nyní opoziční lídr.

Modrý klub ještě o tom, jak se k vyhlášce postaví, nerozhodl. „Budeme o tom jednat. Vezmeme v potaz, že nejde o zanedbatelnou sumu. Sami jsme ale podobné náměty měli na stole několikrát a nikdy jsme je nepřijali. Očekávám proto, že náš názor zůstane stejný,“ odhadl Nezveda.
Zhruba do dvou let může daň z nemovitostí přijít na přetřes v diskusích komunálních politiků i v Moravském Krumlově. Tamní rozpočet se v posledních letech prohýbá zejména pod náklady investic souvisejících s modernizací kanalizace a opravami silnic. „Už kvůli velkým investičním akcím máme pro letošní a příští rok finanční kalendář napsaný a rozvržený. Pro další roky, kdy nás bude čekat například kanalizace a silnice v Polánce a Rokytné, začneme další diskusi o příjmech rozpočtu,“ uvedl starosta Tomáš Třetina (TOP 09).

Doplnil, že řeč bude o prodeji majetku a poplatcích. „V souvislosti s příjmy města můžeme vedle prodeje majetku, například bytů, diskutovat také o poplatcích, které město vybírá. A také o dani z nemovitostí,“ naznačil starosta.