Kritizovala minulé vedení Znojma v čele s občanským demokratem Petrem Nezvedou a kvůli svému podezření na korupci na znojemské radnici podala nakonec i trestní oznámení. To se posléze ukázalo jako oprávněné. A bývalé vedení města ji za to „odměnilo“ přesunem z postu vedoucí majetkového odboru do archivu. Nevzdala se a přes soud se snaží o nápravu.

Teď se ale Renata Horáková dočkala další rány do zad. Místa řadové úřednice v archivu ji chce zbavit nové vedení města v čele se sociálním demokratem Zbyškem Kaššaiem. Tedy stejné vedení, kterému svým protikorupčním bojem do nejmocnějších regionálních křesel před rokem pomohla.

„Minulý týden v pátek si mě pozval personalista radnice Jiří Vystrčil na pohovor o ukončení pracovního poměru. Důvodem je podle něj zefektivnění chodu radnice a snížení finanční náročnosti městského úřadu. Tohle zdůvodnění mě opravdu rozesmálo,“ říká s trpkostí v hlase Horáková.

Pravé vysvětlení je podle ní úplně jiné. „Starosta Zbyšek Kaššai se chce zbavit lidí, kteří figurovali ve vyšetřování korupční kauzy bývalého tajemníka Vladimíra Krejčíře. Jsou totiž kamarádi. Starosta se nikdy netajil tím, že spolu jezdí na hony. Krejčíř ho navíc minimálně dvakrát už ve funkci starosty navštívil přímo na radnici,“ tvrdí Horáková. Starosta Kaššai obvinění Horákové odmítá.

„Jde o krok v rámci restrukturalizace úřadu, který odsouhlasila městská rada. Jednotliví vedoucí odborů předložili návrhy změn a jména lidí, kteří jsou buď v důchodovém věku, nebo jejichž místa byla uměle vytvořena. To je případ právě paní Horákové. Místo v archivu pro ni vytvořil bývalý tajemník Vladimír Krejčíř a nechal jí tam plat čtyřicet tisíc korun měsíčně. Vedoucí stavebního odboru Olga Neulingerová nyní sama navrhla zrušení právě místa v archivu jako nadbytečného,“ řekl Kaššai.

„Paní Horáková navíc městu žádné peníze nezachránila. V připraveném auditu o tom není žádná zmínka. Audit naopak hovoří o tom, že pod jejím vedením byly na majetkovém odboru velké chyby,“ doplnil starosta.

Ten sice ví o blížícím se pracovněprávním sporu u soudu kvůli odvolání Horákové z postu vedoucí, na jeho výsledek však čekat nechce. „Já potřebuji městu ušetřit peníze. Kdybych měl čekat na soud, mohlo by to taky trvat třeba dva roky, a já potřebuji zefektivnit úřad hned,“ argumentoval Kaššai.

Kromě Horákové se už ale město elegantně zbavilo, poněkud zvláštním převodem do soukromé firmy, i vedoucího IT oddělení Karla Šedivého. Ten s protikorupční policií při vyšetřování Krejčíře rovněž spolupracoval.

Snaha o vyhození Horákové se nelíbí ani radnímu Jiřímu Ludvíkovi, který spolu s ní kandidoval za nestraníky a je jejím dlouholetým známým. Spolu s ní byl navíc nejhlasitějším kritikem korupce na znojemské radnici.

„Tohle rozhodnutí není dobré. Já jako radní ale nemám možnost zasáhnout do exekutivy radnice. I kdyby ale bylo její místo nadbytečné, z morálního hlediska by měla od města dostat nabídku na jinou práci. Minimálně do doby, než o její žalobě rozhodne soud. Do té doby by také měla mít možnost vrátit se na místo vedoucí majetkového odboru,“ naráží Ludvík na rozhodnutí městské rady o sloučení odborů rozvoje a majetku.

Spojením do jednoho velkého odboru, na jehož šéfa už radnice vypsala výběrové řízení, dojde právě i ke zrušení postu vedoucího majetkového odboru. „Ve Spojených státech se lidé, kteří pomáhají v boji proti korupci, brání a všemožně se jim pomáhá. U nás nejen že se o ně nikdo nestará, ale naopak se jim hází klacky pod nohy. Renata Horáková si takovéto zacházení jednoznačně nezaslouží,“ dodává.

Rozhovor s Renatou Horákovou čtěte v pátečním vydání Znojemského deníku Rovnost