Padesátitisícovou zálohu na ruku, nabídku odkoupení nájemního bytu, na který stávající nájemce nemá peníze, stěhování do jiného bytu zdarma či zaplacení dluhů. Na takové nabídky lákají nájemce městských bytů ve Znojmě jisté realitní společnosti. Představitelé znojemské radnice otevřeně varují, že jde o podvod.

„Nájemníci městských bytů dostávají do schránek podivné letáky s nabídkou odstupného nebo odkoupení bytu od nájemníků v rámci projektu Klíč 2018. Tentokrát nejsou ve srovnání s podobným případem z loňského roku letáky anonymní, ale jsou pod nimi podepsaní manažeři a ředitelé realitních a makléřských společností," uvedla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Vedení města proto lidi na svých internetových stránkách vzkazuje, aby na podobné nabídky nereagovali. „Apeluji na nájemníky, aby na tento leták nijak nereagovali. Realitní a makléřské společnosti, které, ač v letáku to vylučují, budou chtít takový byt obratem ruky prodat další osobě a budou dávat podepisovat dokumenty, které nájemníci nebudou moci dodržet. Lidé by tak velice rychle mohli přijít o střechu nad hlavou. Nabídka těchto společností je nereálná a navíc se můžou nechtěně zapojit do podvodu, pokud by nedodrželi zákony a zásady pro prodej bytů a hned by svůj byt prodali dál," vysvětlil starosta Vlastimil Gabrhel.

Nájemníci se podle vedení města nemají čeho obávat. „Pokud na koupi bytu nemají vlastní finanční prostředky, v Klientském centru Znojemské byty jim rádi pomůžeme s pomocí renomovaných bank nalézt řešení například v podobě úvěru. Pokud si nájemník nebude chtít ani tak koupit byt, nemusí se ničeho obávat. Město ho z nájmu vyhazovat nebude," dodal starosta.

Podle vedoucí Odboru investic a správy nemovitostí Jany Antošové jsou na letácích, které oslovují nájemníky, konkrétní jména lidé i společností. „Na jednom z letáků je uvedena společnost KR Investmens a jméno Jiří Bílek včetně mobilního telefonu. Druhý leták nese jméno Roman Novotný a název společnosti Reality KRI. Název zní podobně, jako v prvním případě," upřesnila Antošová.

Jak dodala, na letáku se píše o konkrétních nabídkách nájemcům městských bytů. „V letáku se píše, že nájemníkům, kteří nemají prostředky na odkoupení bytu, nabízí okamžité vyplacení zálohy až do výše padesáti tisíc jako první část za sjednané odstupné za přenechání bytu. Dále vyplacení odstupného za byt, vyhledání jiného bytu nebo to, že zaplatí případné dluhy. Vše prý probíhá za dohledu notáře," přečetla Antošová část nabídky z jednoho z letáků.

Jednatel společnosti KR Investmens Bedřich Steinbauer se postupu radnice diví. „Nechápu, proč radnice takto reaguje. Nemohu vyloučit, že se mezi subjekty, které podobné nabídky předkládají, objeví i podvodníci. Toto však není náš případ. My se tímto zabýváme již delší dobu. Naše nabídka je alternativou například pro lidi, kterým banky nechtějí dát úvěr nebo mají dluhy. Právě tam my nabídky činíme. Neznamená to však, že by nájemce o svůj byt přišel," řekl Znojemskému deníku Rovnost Steinbauer.

Jak dodal, především starším lidem mohou nabídnout doživotní užívání bytu. „A to i přesto, že se vlastníkem staneme my. Rozhodně se nestane, že někdo přijde o střechu nad hlavou. Podobných případů jsme řešili po celé zemi asi sedmdesát. Chápu, že nás radnice nezná a může mít nějaký názor, ale my jednáme podle zákona a férově," dodal Steinbauer.

Na případ možného podvodného jednání přitom upozornil Znojemský deník Rovnost již před rokem. Tehdy někteří nájemníci našli ve schránce jednoduchý leták s nabídkou na odkoupení bytu. Na rozdíl od nynějších letáků pod ním nebyl nikdo podepsaný. Na telefonním čísle se pak ozvala makléřka jedné z realitních kanceláří, která působí i na Znojemsku.

Radnice vzkazuje, že v případě jakýchkoli pochybností se mají nájemníci obrátit na klientské centrum v Rudoleckého ulici číslo 8.