V první instanci a zatím nepravomocně vyhrála znojemská radnice žalobu o vyklizení prodejny nábytku v bývalé kavárně Corso na Komenského náměstí. Nájemce chystá odvolání. Na policii poslal trestní oznámení pro pomluvu.

„Znojemský soud rozhodl, že máme provozovnu vyklidit. Nedostali jsme ještě písemné vyhotovení rozsudku. Do dvou týdnů po jeho obdržení podáme v zákonné lhůtě odvolání ke krajskému soudu,“ řekl Filip Rejlek, právní zástupce nájemce. Jak dodal, soud první instance neprovedl důkazy, které se svým mandantem navrhovali.

„Raději nechci celou věc příliš komentovat. Na naše upozorňování, že pro to, co tvrdíme, máme svědky a důkazy, nebral soud vůbec zřetel,“ řekl nájemce Lubomír Vítek. Má za to, že celý spor má jediný účel, a to vystrnadit jeho prodejnu z někdejší vyhlášené znojemské kavárny.

Město nejprve nájemce žalovalo kvůli tomu, že podle právního názoru radnice porušil smlouvu tím, že v prodejně je v podnájmu další firma. Poté zástupci města uvedli, že Vítek předložil faktury na opravy za dva miliony, ale policie při ověřování našla jen doklady na práce za padesát tisíc.

Vítek se svým advokátem kvůli těmto tvrzením podali na starostu Znojma Petra Nezvedu trestní oznámení pro pomluvu.

„Nejprve jsme oznámení adresovali znojemskému státnímu zastupitelství, které je zcela nevyhovujícím postupem odložilo. Sdělili jsme jim, že na podání trváme, vyrozuměli krajské státní zastupitelství a oznámení znovu podali na policii. Na její sdělení zatím čekáme,“ uvedl Rejlek.

Nezveda nechtěl počínání nájemce příliš komentovat. „Jsem v každém případě rád, že město, prozatím v první instanci, vyhrálo. Jsem přesvědčen, že jsme naprosto v právu,“ uvedl starosta.

O tom, jak bude radnice dál postupovat, pokud by město soud vyhrálo i u odvolacího soudu, zatím radní či zastupitelé oficiálně nejednali.

„Určitě bychom vypsali záměr prodeje s nějakým stanoveným typem využití, který by do Corsa vrátil to, proč je to dosud mezi Znojmáky pojem,“ dodal starosta.

Rezolutně odmítl, že by takové počínání mohlo být v zájmu provozovatele přilehlé restaurace. „Stejně tak by to bylo v zájmu kohokoliv, kdo ve Znojmě provozuje nějakou restauraci či kavárnu. Pokud vím, tak tyto dvě provozovny spolu sice sousedí, ale nejsou dnes nijak propojené, pokud jde o sítě a podobně,“ podotkl Nezveda.

Kdysi slavné Corso před šesti či osmy lety svou historii končilo jako diskotéka sporné pověsti, jejíž provoz provázely stížnosti obyvatel bytů nad podnikem. I tehdy skončily spory s tehdejším nájemcem u soudu, který nakonec město vyhrálo.

„Nyní velká zahrádka a restaurace v sousedství žádné stížnosti nevyvolává. V každém případě může vlastník, v případě Corsa město, určit, jak bude provozovna využitá,“ uzavřel starosta.