VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radniční noviny vychvalují Kaššaie

Znojmo /STRANY ZNOJEMSKÝCH LISTŮ UVNITŘ/ - Když starosta Zbyšek Kaššai sliboval v prvním povolebním čísle radničních Znojemských listů, že jejich vydávání bude dělat lépe a levněji, jistě neměl před očima poslední číslo stejného periodika.

30.8.2011 24
SDÍLEJ:

Sociální demokrat Zbyšek Kaššai. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

To je totiž ukázkou starostovy sebeprezentace, a to dokonce hned na prvních pěti stranách. Takové množství jednostranných textů zveřejněných navíc za městské peníze se nelíbí jak opozičním zastupitelům, tak ani některým koaličním.

Nad novým číslem radničních novin pozvedl obočí bývalý starosta a lídr opozičních občanských demokratů Petr Nezveda. „Spíš než radniční noviny to připomíná volební leták sociální demokracie. Sám jsem čelil kritice za svou prezentaci, ale těchto kvalit jsem zdaleka nedosáhl,“ poznamenal Nezveda.

Zarazil ho už text na titulní straně. „Čekal bych informace z radnice a místo toho čtu poznámky o Nečasově vládě a ministru financí Kalouskovi. Je to stranická propaganda sociální demokracie. Pokud mají Znojemské listy nějakou redakční radu, tímhle by se určitě měla zabývat. Stejně tak i tím, že žádný článek v celých novinách není podepsaný,“ dodal šéf modrých.

Ke kritice opozičních občanských demokratů se ale přidali i někteří koaliční zastupitelé. „Z mého pohledu je mediální prezentace v posledních Znojemských listech zcela nešťastná a neodpovídá původní vizi a záměrům informovat věcně a korektně. Zvláště mám na mysli onen rozhovor uvnitř čísla. Ten by měl být navíc podepsán. V této věci budu samozřejmě apelovat na změnu,“ sdělil třeba mluvčí městské rady, křesťanský demokrat Pavel Jajtner.

Hlásná trouba

V podobném duchu se vyjádřili i radní Jiří Ludvík a místostarosta Pavel Balík.
„Obsahová stránka Znojemských listů není taková, o jaké jsme se na začátku fungování koalice bavili. Tehdy se nám nelíbilo, že to byla hlásná trouba předchozí politické reprezentace. Chtěli jsme, aby se lidé v Listech dozvěděli důležité informace z jednotlivých odborů, jaká jednání se připravují a podobně. Poslední číslo je ale jen prezentací pana starosty,“ řekl Ludvík.

Nad posledním číslem radničních novin kroutil hlavou i místostarosta Balík. „Zaskočil mě už samotný titulek na první stránce. Banky přeci věří samotnému městu, kterému poskytují úvěr, ne starostovi Kaššaiovi,“ řekl Balík v reakci na titulek na první straně, který hlásá: „Banky věří Kaššaiovi“.

Titulek je zavádějící i podle vedoucího katedry mediálních studií a žurnalistiky brněnské Masarykovy univerzity Rudolfa Burgra. „Banky samozřejmě věří především městu jako takovému, protože poskytují úvěr městu coby instituci, nikoli starostovi. Starosta pro ně není zárukou, zástavou ani ručitelem.

Navíc nemusí mít ani veškeré pravomoci k uzavření smluv a musí se spolehnout na rozhodování kolektivních orgánů jako je rada či zastupitelstvo,“ okomentoval poslední číslo Znojemských listů Burgr.

„Toto samozřejmě může přinést starostovi pozitivní image a politické body. A to přesto, že za úspěšným jednáním není určitě jen jeho úsilí,“ dodal vedoucí katedry.
„Na druhou stranu, obecní zpravodaje jsou de facto nástrojem PR vedení obce vůči jejím obyvatelům. Tudíž je jejich funkcí šíření pozitivního obrazu. Ovšem nelze to přehnat. Realisticky uvažující PR manažer ví, že musí dávat prostor všem stranám, že nesmí nic přehánět do extrému,“ uzavřel Burgr.

Jména nejsou důležitá

Ani jeden z textů v radničním zpravodaji navíc není podepsán. „Znojemské listy jsou připravovány v jiném režimu než běžný tisk, kde články připravují jednotliví redaktoři. V případě rozhovoru se vedle pana starosty na jeho přípravě podíleli další tři lidé. Jejich jména nejsou důležitá, neboť Znojemské listy jsou opravdu týmovou prací,“ odmítla jmenovat autory článků mluvčí znojemské radnice a současně jedna z členek redakce Znojemských listů Renáta Bártová.

Koncept jednotlivých čísel vytváří podle ní redakční rada, která v případě náplní článků žádá o spolupráci další přispěvatele. „Všechny články pak absolvují kolečko k ověření věcné správnosti a právní korektnosti. Znojemské listy si totiž nemohou dovolit uvádět občany v omyl nebo je mást polopravdami,“ dodala Bártová.

V tiráži je pak kromě ní uvedena ještě Svatava Růžičková ze Znojemské Besedy, která na některých akcích města fotí a Martin Procházka. Ten je Kaššaiovým mediálním poradcem, připravuje pro něj prakticky veškerá prohlášení pro tisk a pro znojemské sociální demokraty pracoval už před volbami. „Naším cílem je přimět více lidí, aby si kupovali vaše zboží mnohem častěji a za více peněz,“ skví se slogan na první stránce webové prezentace jeho ostravské reklamní agentury.

Politický marketing je z Listů cítit i podle Jiřího Kacetla z ODS. „Po posledních komunálních volbách se z Listů stal bez jakýchkoli skrupulí oranžový stranický list znojemské ČSSD či lépe řečeno osobní bulletin pana starosty Kaššaie. Novinářská práce nectí základní principy slušnosti. Například moje výroky jsou citovány z jiných periodik, aniž by byl uveden zdroj, skutečnosti jsou často vytrhávány z kontextu, jazyk je místy velmi štvavý, až pomlouvačný, arogantní, informačně velmi nízký, což je s ohledem na zdroj financování z městského rozpočtu neomluvitelné,“ zlobil se Kacetl.

Anonymita autorů jednotlivých textů se nelíbí ani odborníkům. „Pokud někdo děkuje za rozhovor, pak by logicky měl navazovat jeho podpis. Nelze se vymlouvat na anonymní tým,“ uzavřel Burgr.

#nahled|https://g.denik.cz/69/0f/ftg_znojmo_noviny_znojemske_listy_4_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/69/0f/ftg_znojmo_noviny_znojemske_listy_4.jpg|-#
#nahled|https://g.denik.cz/69/0f/znojmo_noviny_znojemske_listy_3_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/69/0f/znojmo_noviny_znojemske_listy_3.jpg|-#
#nahled|https://g.denik.cz/69/0f/znojmo_noviny_znojemske_listy_1_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/69/0f/znojmo_noviny_znojemske_listy_1.jpg|-#
#nahled|https://g.denik.cz/69/0f/znojmo_noviny_znojemske_listy_2_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/69/0f/znojmo_noviny_znojemske_listy_2.jpg|-#
#nahled|https://g.denik.cz/69/0f/znojmo_noviny_znojemske_listy_5_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/69/0f/znojmo_noviny_znojemske_listy_5.jpg|-#

Autor: Daniel Smola

30.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 24
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pohřešovanou ženu z Kyjovska podle policie zavraždil manžel

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze.
16

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

Černá kuchyně v pivovaru. Znojmo získá muzeum vaření

Znojmo – Za historií vaření a stolování budou brzy chodit návštěvníci do areálu znojemského pivovaru. Má tam totiž vzniknou muzeum gastronomie. O koupi expozic, které byly několik let k vidění v centru Prahy rozhodli znojemští zastupitelé.

Uvařili Idiota či tekutý perník. Sládci připravili vánoční pivní speciály

Jižní Morava – Jedenáctka, dvanáctka, třináctka? V břeclavském minipivovaru Frankies připravili pro milovníky piva před Vánocemi dokonce dvacetistupňový speciál. Majitelé pivovarů na jihu Moravy sází na méně tradiční piva. Některé druhy už jsou téměř vyprodané.

Vracení dárků? Důležité je nenechat se prodejcem zastrašit, radí spotřebitelům

Brno /ROZHOVOR/ – Když radost pod stromečkem vystřídá zklamání z nevhodného dárku, vrací se lidé do obchodů. Chtějí zboží vyměnit, nebo reklamovat. Předčasné obavy z jednání s obchodníky podle Gerty Mazalové mít nemusí. „Reklamovat se dá všechno. Nejčastěji jsou to sice nefunkční či rozbité hračky, elektronika nebo oblečení, reklamovat lze ale i služby, třeba kadeřnické, nebo pohřeb. Spotřebitelé často mají nárok na vrácení peněz, usoudí ale, že jim to nestojí za námahu,“ říká předsedkyně Sdružení ochrany spotřebitelů, které sídlí v Brně.

Sbírá betlémy. Libor Pištělka jich má nejspíš nejvíc na světě

Švábenice /CO SOUSED, TO SBĚRATEL/ - Betlémy mu učarovaly už jako malému, velmi si přál jeden vlastnit. Tehdy ho však nebylo možné sehnat, a tak se sen jednasedmdesátiletého Libora Pištělky ze Švábenic na Vyškovsku splnil až v roce 1957. Bylo mu jedenáct a dostal národopisný betlém malířky Marie Fischerové-Kvěchové. To ještě netušil, že o šedesát let později bude jeho sbírka čítat 1540 rozmanitých betlémů. „Přitom do roku 1990 jsem jich měl jen patnáct,“ vzpomínal Pištělka, o němž pojednává další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to sběratel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT