„Platím nájem, další položkou teď bude tisíc korun měsíčně za hlídače. Jsou to samozřejmě náklady navíc, ale nezbývá mi nic jiného, než platit. Moc se mi to nelíbí, ale radnice na jiné řešení nepřistoupila,“ popsala Ivana Plačková. Ta v obchodní pasáži svůj krámek se značkovým dětským oblečením otevřela začátkem ledna.

Díky vrátnému mohou zákazníci zajít třeba do cukrárny i v neděli. A nemusí složitě hledat vchod ze Zelenářské ulice. „Vchod z Obrokové je otevřený i po úředních hodinách a úkolem vrátného je hlídat prostory, kterými se dá vstoupit do chodeb úřadu. To znamená schodiště vedoucí k matrice a odboru rozvoje,“ popsala vedoucí majetkového odboru Jana Antošová.

Dodala, že součástí jeho práce je i řešit související problémy. „Vrátný třeba musel jednomu muži vysvětlovat, že v prostoru úřadu nemá po pracovní době co dělat,“ sdělila Antošová.

Výše měsíčního platu vrátného se odvíjí podle odpracovaných hodin a dělí se o něj pět obchůdků. „Hlídače zaměstnává město, částku provozovatelům přefakturováváme,“ řekla Antošová.

Podle ní byl nápad na oživení pasáže dobrý. „Pokud se týká praktičnosti, tak to nebyla nejšťastnější myšlenka. Zda bude provoz obchůdků pro provozovatele rentabilní, ukáže teprve čas,“ dodala.

Nejvíce za hlídače měsíčně zaplatí pekárna s cukrárnou. „Věřím, že lepší přístup a nové označení všem obchodníkům zvýší tržby,“ přála si majitelka pekárny Anna Sklenářová.

Radniční pasáž vyrostla v přízemí znojemské radnice místo sklepa, archivu a kanceláří. Opravy přišly městskou pokladnu na skoro deset milionů korun.