„Je to pro nás historicky významná událost, která se opakuje jednou za mnoho let. Rekonstrukci věže podpořily firmy. Pomohli i obyvatelé města a patří jim poděkování," ocenila starostka Znojma Ivana Solařová.
Do nových časových schránek vložili Znojemští kromě dokumentů třeba i pamětní sešit, do něhož napsali vzkazy návštěvníci věže i utajený dopis od dětí ze speciální školy. Nechybí zprávy od firem či jiných institucí, gymnazisté přidali i poetická pojednání o Znojmě. Ve schránkách je i seznam dárců, kteří přispěli na rekonstrukci věže celkem dvě stě čtyřiceti tisíci korunami, nechybí ani radniční noviny Znojemské listy.
Do jedné ze schránek jsme vložili veškerou dokumentaci, která je spjatá se stavebními úpravami, ale i stavebně historický průzkum, smlouvu o dílo, včetně rozpočtu a harmonogramu prací a také výkresovou dokumentaci," přiblížila Iveta Ludvíková, městská architektka.
Obsah další schránky tvoří současně platné bankovky i mince, ale také speciálně ražené měďáky vyrobené podle historických podkladů. „Obsahem další schránky jsou současná platidla v celkové hodnotě 8888 korun včetně pětitisícové bankovky ale i mincí. Zajímavostí je speciálně ražená mince Znojemský peníz, které se razily ze sundané krytiny Radniční věže. Zvolili jsme motiv mince, která tady byla ražena v roce 1448 až 1458. A radniční věž se stavěla v roce 1447 až 1457. Mince se tehdy razily v domě naproti Radniční věže s tehdejším číslem popisným jedenáct," sdělil zajímavost František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.
Historických replik peněz vyrobili Znojemští deset tisíc kusů, ke vstupenkám je dostanou první návštěvníci památky, kterou navštíví po její opravě. Město zvažuje i dodatečnou ražbu mincí.
Poslední oprava dominanty Znojma se uskutečnila před třiceti lety, ale jen částečně. „Před třiceti lety byly provedené nejnutnější opravy k zachování radniční věže. Byla očištěna a nakonzervována dřevěná konstrukce věže, restaurovaly se báně včetně praporců, na řadu přišly i lokální opravy narušeného měděného pláště a natřený dřevěný ochoz,“ vyjmenovala architektka Ludvíková.
Právě nynější oprava zajistí kompletní opravu historického krovu a výměnu střešní krytiny. „Odborníci a památkáři posuzují každý jednotlivý prvek krovu a dle jejich aktuálního stavu a stáří se volí to nejvhodnější řešení. Jako krytina je použitý speciální měděný plech již opatřený patinou, který byl přivezený z Finska,“ vysvětlila Ludvíková.
Největší opravenou báň doplní osm nových pozlacených bání a devět praporců. Do jedné z osmi menších bání přibude na podzim po opravě věže ještě jedna časová schránka, která bude obsahovat veškerou dokumentaci skutečného provedení stavby, fotky z průběhu stavby a laser sken krovu. Upozornění na dvanáctou schránku je v jedné z nových schránek v nejvyšší báni. Přesné umístění zůstane pro ty, kdo budou báně příště sundávat, překvapením.
Pečlivé uzavření schránek provedl pod širým nebem na Masarykově náměstí mistr klempíř František Žíla z Olešnice na Moravě. Poté je pověření pracovníci s řemeslníky odnesli do nejvyššího patra věže k pečlivému uložení.
Rekonstrukce Radniční věže začala zhruba před rokem, skončit má letos v říjnu. Město za ni zaplatilo zhruba třicet milionů korun.
„Pro všechny znojemské občany je to mimořádná událost. Báň totiž byla za více než 566 let existence radniční věže sundána pouze šestkrát. Při každé opravě do ní naši předci uložili nějaké pamětní dokumenty, peníze a předměty, tedy svědectví jejich doby. Navazujeme tak na tuto tradici, která byla započata v roce 1656, kdy se věž opravovala poprvé,“ dodala starostka Solařová.
Rok 2023 budou v báni kromě pamětního spisu, který mapuje důležité okamžiky posledních let, reprezentovat také krátká představení významných znojemských institucí, úřadů nebo podniků a návštěvní sešit z podzimní výstavy, na které si občané mohli prohlédnout všechny dokumenty nalezené v původních pamětních schránkách.