O zápis věže mezi národní kulturní památky Znojmo usilovalo od roku 2021. „Podobně, jako národní kulturní památka rotunda svaté Kateřiny a Loucký klášter, i Radniční věž přesahuje svými kvalitami region, a proto by na seznamu národního kulturního bohatství neměla chybět,“ zaznělo tehdy při podávání žádosti o zápis do prestižního seznamu památek.

Zprávu o tom, že lepší dárek pod stromeček si město ani nemohlo přát, šířil bývalý starosta Jakub Malačka. „Ještě před rokem 2021 připravovala podklady památková péče. Děkuji tedy všem, co se na přípravách spolupodíleli,“ vzkázal na sociálních sítích.

Do penzionu zavítal i známý módní návrhář Osmany Laffita.
Titul Penzion roku putuje do Šaldorfa. Objevil ho i známý návrhář Osmany Laffita

Dobrou zprávu vítá i současné vedení města. „Je to skvělá zpráva, jsem ráda, že se to povedlo a zúročilo se tak dlouhodobé úsilí a spolupráce mnoha lidí,“ sdělila místostarostka Bohumila Beranová.

Doplnila, že díky zápisu věže na seznam národních kulturních památek se Znojmu otevřou nové možnosti čerpání dotací. „Titul národní kulturní památka nabude ve skutečnosti účinnosti až v polovině příštího roku. V té době bychom měli dokončit rekonstrukci Radniční věže. Budeme tak slavit dokončení rekonstrukce i zápis na seznam památek zároveň,“ poukázala Beranová.

Kontejnery na tříděný odpad. Ilustrační snímek.
Poplatek za odpady ve Znojmě podraží. Nově mají lidé platit osm set korun

Mezi národní kulturní památky České republiky přibyl podle dostupných informací Deníku nově soubor čtrnácti historických radnic nebo jejich částí. Pět z těchto památek stojí na Moravě, konkrétně v Brně, Kyjově, Ostravě, Prostějově a ve Znojmě.

Z historie věže

Zděná část znojemské Radniční věže v pozdně gotickém slohu je dílem stavitele Mikuláše z nedalekých Sedlešovic. Dokončena byla v roce 1457 a tyčí se do výšky bezmála sedmašedesáti metrů. Většina nosných trámů pod střechou věže je dosud původních, starých přes pět set let. Radniční věž měla v minulosti také praktický význam. Býval na ní strážný, který měl za úkol ve dne i v noci sledovat město i okolí. A aby svoji službu nezanedbával, musel každou hodinu hlásit čas.

Opravy věže

Na jaře minulého roku začalo město s náročnou opravou věže. O podrobnostech Deník již opakovaně informoval. Součástí rekonstrukce je především oprava krovu a výměna střešní krytiny. Do složité konstrukce krovu nikdo nezasahoval po celá staletí. Podle mnohých odborníků je věž dost možná nejstarším známým dokladem tohoto typu památky vůbec. Opravy se oproti původním předpokladům prodloužily.

Patron Jazzfestu Peter Lipa.
Lipa zazpívá s Dykem. Jazzfest Znojmo odstartoval předvánoční prodej lístků

Nyní přijde na řadu oprava spodního ochozu včetně čtyř věžiček s báněmi, stavební příprava nové expozice a oprava radničních hodin. „Dosavadní práce odhalily mnohem větší míru poškození konstrukce, než jsme se původně domnívali,“ vysvětlila místostarostka Znojma Bohumila Beranová s tím, že hotovo bude příští rok. Bližší termín není jasný vzhledem k náročnosti oprav.

Na jaře letošního roku město do báně uložilo časové schránky. Významný moment si můžete připomenout zde:

Zdroj: Deník/Dagmar Sedláčková

Poslední zásadnější opravy na Radniční věži nechalo Znojmo provést roku 1993. Tehdy se již objevily závady, které ohožovaly bezpečnost lidí, kteří procházeli pěší zónou pod věží.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pro radost dětí. Zámek v Krumlově hostil Mikuláše i jeho družinu

Zdroj: Eva Fruhwirtová