Věž se zkroutila pod tíhou navýšené daně z nemovitost. Bylo to tak vždycky, jen teď je to víc vidět. Tak reagovali další diskutující na zveřejněnou fotografii. Na dotaz Deníku město odpovědělo, že se nejspíš jedná o optický klam. „Lidé nemusí mít obavu, geometrie věže je zcela v pořádku,“ vzkázal mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Fotografii kolující po sociálních sítích zahlédl i znojemský historik a opoziční zastupitel Jiří Kacetl. „Uvnitř je rovný dřevěný hrot, který drží báň. Pevně věřím, že tam nemůže být nic křivého. Je to hlídaná stavba. Přikláním se také k názoru, že jde o optický klam, které je možná nyní více viditelný,“ uvažoval Kacetl.

Jeziitské náměstí i přilehlou Jezuitskou ulici ve Znojmě čeká rekonstrukce.
Top pět akcí roku na Znojemsku. Nejvíc peněz půjde do věže, náměstí i chodníků

Věž město opravuje dva roky. „Za uskutečněné práce jsme jako město v úhrnu ke konci dubna zaplatili šestatřicet milionů korun. Práce na první etapě potrvají do konce června, následovat bude druhá etapa s předpokládaným trváním do konce letošního listopadu,“ vyjmenoval mluvčí města.

Hotový je podle něho krov a věžičky. „Zbývá dokončit ochozy, galerii, elektrické rozvody a ciferníky na hodinách. Pokud jde o galerii samotnou, jedná se o přípravu místnosti k plánované expozici k Radniční věži,“ přiblížil Kovařík.

Radniční věž ve Znojmě město opravuje dva roky.Radniční věž ve Znojmě město opravuje dva roky.Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Radniční věž ve Znojmě se zařadila mezi elitu. Další ze symbolů města se stal národní kulturní památkou. Oficiální zápis se uskuteční v polovině roku a pro město znamená další možnosti v případném čerpání dotací.

Z historie věže

Zděná část znojemské Radniční věže v pozdně gotickém slohu je dílem stavitele Mikuláše ze Sedlešovic. Dokončena byla v roce 1457 a tyčí se do výšky bezmála sedmašedesáti metrů.

Jízdárnu ve znojemské Louce čeká rozsáhlá rekonstrukce.
VIDEO: Jízdárnu v Louce obsadili dělníci. Znojmo získá sál pro plesy a koncerty

Radniční věž měla v minulosti také praktický význam. Býval na ní strážný, který měl za úkol ve dne i v noci sledovat město i okolí. A aby svoji službu nezanedbával, musel každou hodinu hlásit čas.

Opravy věže

Na jaře 2022 začalo město s náročnou opravou věže. O podrobnostech Deník opakovaně informoval. Součástí rekonstrukce je především oprava krovu a výměna střešní krytiny. Do složité konstrukce krovu nikdo nezasahoval po celá staletí.

Prostory, které dříve patřily plesům, znali později lidé jako sál s bankovními přepážkami.
Sál Domečku ve Znojmě. V létě ožije festivalovou operou. Na tanečníky stále čeká

Podle mnohých odborníků je věž dost možná nejstarším známým dokladem tohoto typu památky vůbec. Opravy se oproti původním předpokladům prodloužily a prodražily.

Původně měly být opravy hotové na podzim 2023. Důvodů prodloužení oprav se sešlo hned několik. „Do hry vstoupilo počasí. Na věži nelze pracovat v zimě za mrazivých dnů a pak také při silnějším větru. A takových větrných dnů bylo letos opravdu hodně. Druhým důvodem je skutečnost, že výměnu si vyžádalo oproti původním předpokladům více prvků,“ vysvětlila za město již dříve Denisa Mandátová z oddělení vnějších vztahů.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová