Nově postavené dráhy v okolí Znojma baví zdolávat členy Cyklo Klubu Znojmo. V letošním roce je dokonce využijí pro pořádání prvního ročníku závodu seriálu Pumptrack. Uskuteční se posledního května. „Čeká nás jeden ze čtyř závodů na speciální dráze Pumptrack, který letos pořádáme poprvé. Využíváme k tomu již postavené dráhy v Mašovicích, Tasovicích, Chvalovicích,“ potvrdil Čestmír Vala, manažer cykloklubu.

Mrzí ho, že v samotném Znojmě podobné vyžití děti a mládež nemají. „Počítali jsme s tím, že do závodu zařadíme i dráhu ve Znojmě, která před dvěma lety zvítězila v participativním rozpočtu města. Zatím se ale nic nestaví,“ krčil rameny Vala.

Zdroj: Youtube

Podle zjištění Deníku plánovaný projekt zatracený není, jen pro něj město stále hledá vhodnější prostory. „Původní záměr byl vybudovat hřiště v Příměticích v areálu starého dopravního hřiště. Po domluvě s navrhovatelem nápadu ale hledáme vhodnější místo, které by bylo v docházkové vzdálenosti pro většinu obyvatel a současně v majetku města. Ve hře je areál Načeratického kopce, zatím ale nepadlo konečné rozhodnutí,“ přiblížila Simona Chmelíková, koordinátorka projektu participativního rozpočtu Tvoříme Znojmo.

Děti ze základní školy JUDr. Josefa Mareše ve Znojmě si užívaly lekci plavání v lázních.
Znojemští se rozloučí s lázněmi. Plaváním, prohlídkami i výstavou fotografií

Podle Valy tento druh zábavy pro mladé ve městě citelně chybí. „Každé malé dítě má kolo či koloběžku, ale možnosti, kde by se na nich mohly sportovně vyřádit jsou téměř nulové, pokud máme na mysli sportovní hřiště. Myslím, že by potom nedělala mládež nepořádek v ulicích, kdyby měla smysluplné vyžití,“ myslí si Vala.

Podobně smýšlí i představitelé obce v Dobšicích. „Máme za to, že vyžití pro cyklisty je stále nedostatečné. Projekt na pumptrackové hřiště máme v obci už delší dobu, nyní jsme se ale rozhodli ho víc propracovat a rozšířit o další volnočasové aktivity pro širší okruh lidí. V plánu je klidová zóna nebo naučná stezka. Záměr zpracovává krajinářský architekt,“ přiblížila Hana Hrušková, starostka Dobšic.

Jízdu na vlnách i odpočinek si budou moci Dobšičtí užívat v blízkosti tamního koupaliště a cyklostezky u řeky Dyje. Areál má mít rozlohu zhruba sedmnáct set metrů čtverečních.

Pošta ve znojemských Příměticích se dostala na seznam rušených poboček výměnou za poštu v ulici Dukelských bojovníků.
Převzetí pošty v Příměticích? Hrozí, že snaha Znojma bude marná i kvůli nákladům

Zhruba tři a půl milionu korun na sportoviště s pumptrackovou dráhou vyčlenili z obecního rozpočtu také v blízkém Novém Šaldorfě – Sedlešovicích. „Máme hotovou projektovou dokumentaci a vyřizujeme stavební povolení. Nad areálem Modrých sklepů plánujeme vybudovat také fitness a workoutové hřiště pro dospělé. Zkusíme žádat také o dotace, pokud vše půjde dobře, mohli bychom začít stavět už letos. Záleží, jak moc nás zdrží administrativa,“ potvrdil starosta obce Dalibor Dočekal.

Dva roky už si bikeři užívají hrby, klopené zatáčky, skoky i jízdu po kolmé stěně v novém Pump parku v Mašovicích. Také v Tasovicích a Chvalovicích v blízkosti hranic s Rakouskem. „Pumptrack v Chvalovicích se vymyká klasickým dráhám. Je modulární a dá se přestavovat jako Lego. A také rozšiřovat, jízda tak není nikdy stejná a neomrzí,“ ocenil Čestmír Vala.

Aktivita znojemského Cyklo Klubu je velká. Kromě závodů jako je například VZP CUP, pořádají pravidelné vyjížďky rodičů s dětmi, příměstské tábory i výlety pro rodiče s dětmi. Sdružuje se v něm na sto třicet členů. Zaměřuje se především na akce pro cyklisty ze Znojma a okolí do závodů se může ale přihlásit kdokoliv.