S vyorávačem vyjel v těchto dnech do bramborových polí na Znojemsku i Petr Hrda z Rodinné farmy Mašovice. „Navzdory nepřízni počasí jsou letos brambory hezké a vypadá to, že jich bude dostatek. Prodáváme je zájemcům rovnou ze dvora ale také je rozvážíme po Znojmě. Zájem je velký,“ potvrdil farmář.

Žně. Ilustrační foto.
Sucho drtí zemědělce na jižní Moravě: řepka i kukuřice bída, bouřky nepomáhají

Rané brambory cena za 1 kg:

Přímo od farmáře:
* Miroslav Sýkora Velké Pavlovice – 18,- Kč
* Rodinná farma Mašovice – 16,- Kč
* Zelinářství Němeček Blatnice pod sv. Antonínem – 18,- Kč

Vybrané obchody:
* Tesco - 24,90 Kč v akci 19,90 Kč
* Rohlik.cz - 24,90 Kč
* Lidl.cz - 19,50 Kč v akci 10,95 Kč
* Kosik.cz – 15,- Kč

Zákazníci u něj nakoupí rané brambory za osmnáct korun za kilogram v pytlech po pěti, deseti i pětadvaceti kilech. „Oproti předchozím letům v covidu, kdy jsme víc rozváželi, chodí nyní lidé častěji přímo k nám. Vyberou si tu i další zeleninu jako třeba česnek, cibuli ale třeba i vejce,“ poukázal farmář ze Znojemska.

Stejný způsob prodeje zvolil i Miroslav Sýkora z Břeclavska. Úrodu raných brambor právě sklízí z polí u Velkých Pavlovic a Rakvic. „Zajišťujeme rozvoz až domů po celé jižní Moravě. Cenu jsme stanovili na osmnáct korun za kilogram, pravděpodobně ji ale v důsledku drahé nafty budeme muset navýšit na dvacet korun,“ zvažoval soukromý zemědělec.

Kouzlo nákupů přímo od farmáře objevila také Monika Sellnerová z brněnských Bohunic. „Mám záruku, že je zelenina čerstvá a na chuti je to znát. Ráda také podporuji lokální pěstitele,“ uvedla matka dvou dětí.

Podle ředitele Výzkumného ústavu bramborářského Jaroslava Čepla bude letos brambor dostatek. „Srážek je zatím dost, ale jsou nevyrovnané. Na některých místech je průtrž mračen, jinde neprší vůbec. Rozhodne ještě druhá část vegetačního období, jestli úrodu neohrozí plísně,“ předjímal Čepl. Také podle něj se na ceně brambor promítá zdražování energií, pohonných hmot a mezinárodní situace.

Zvyšující se náklady na pěstování potvrdil i předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček. „Minulé dva roky se sice prodávaly brambory v obchodech, ale o odbyt přišli dodavatelé do školních jídelen a restaurací uzavíraných kvůli epidemii. Teď se zase zvyšují náklady na pěstování i kvůli zdražování hnojiv a chemických prostředků na ochranu rostlin," řekl Králíček.

Mapa tornád v České republice.
Nová unikátní mapa tornád: kde všude na jižní Moravě řádila, pomoci mohou i lidé

Podle dat Českého statistického úřadu byly ceny brambor v březnu meziročně vyšší o téměř o dvaadvacet procent. Loni se jich v Česku vypěstovalo 812 tisíc tun na ploše dosahující téměř 29 tisíc hektarů. A zatímco u raných brambor stačí tuzemští pěstitelé držet krok s cenami levných brambor z dovozu, u pozdních odrůd určených na skladování, se jim to nedaří. „Na sedm či osm korun za kilogram se s náklady na pěstování nikdy nedostanu,“ povzdechl si třeba Petr Hrda.

Brambory jsou oblíbenou součástí jídelníčku většiny domácností, Dopustit na ně nedá ani Oldřich Potůček z brněnské Líšně. „K raným bramborám nepotřebuji ani maso, stačí mi bílý kefír nebo okurkový salát. Dokážu si je vařit každý druhý den,“ dělal si chutě důchodce.