„Kolegové z Jihomoravského a Zlínského kraje při kontrolách zabavovali padělané zboží. Na rozsáhlou akci se tam vrátili téměř po dvou letech, v době pandemie se totiž soustředili především na on-line obchod,“ uvedl včera mluvčí kontrolního úřadu Jiří Fröhlich.

Na třicet inspektorů doprovázených policisty v uniformách i v civilu překvapilo stánkové prodejce ve středu odpoledne. Za přísného předchozího utajení. Padělky nacházeli za plachtami i pod stoly. Množství zabaveného zboží překvapilo i samotné kontrolory. „Kolegové z Brna stále padělky počítají a zatím se dopočítali k zhruba pěti tisícům kusů zajištěného zboží v celkové hodnotě bezmála pět milionů korun,“ uvedl ve čtvrtek Fröhlich.

Jde ale podle něj zatím o hrubý odhad, počty padělků a škod budou zřejmě mnohem vyšší. „Skutečná čísla budeme znát příští týden, padělků jsou tisíce, musí se zaevidovat, spočítat a vyčíslit. Bude to ještě trvat,“ poznamenal mluvčí úřadu.

Při poslední kontrole v květnu 2019 zabavili kontroloři necelých pět tisíc padělaných kusů textilu, obuvi a galanterie. Vyčísleno v cenách originálů se jednalo o padělky přesahující hodnotu osmnáct milionů korun, což je dosud druhé největší zjištění na tržnici Hatě v historii inspekce.