Starosta Jevišovic Pavel Málek potvrdil že hlavní myšlenkou centra bylo, dát věcem šanci na to, aby sloužily dál. „Na rozdíl od jiných podobných center bereme i elektro. Umíme totiž spotřebičům vystavit revize,“ podotkl Málek s tím, že než se celý prostor centra zaplní, bude trvat ještě nějaký čas. Hlavní nápor zájemců očekává v jarních měsících s příjezdem chalupářů do Jevišovic.

Blešák má své místo v bývalé stodole na autobusovém terminále. Lidé tam mohou donést funkční věci z domácnosti a odnést si mohou předměty, které darovali ostatní. Do centra nepatří oblečení, boty, matrace, peřiny, zvířecí hračky nebo stavební materiál. Městu se sníží náklady na likvidaci odpadů. Re-use centrum v Jevišovicích je otevřené v úterý a pátek od dvou do šesti hodin odpoledne. Za vybrané věci mohou dát příchozí symbolický příspěvek, který podpoří místní sportovce.

Historická sýpka z poloviny z poloviny 18. století má po letech čekání nové majitele.
Konec chátrání, manželé koupili jevišovickou barokní sýpku. Přestaví ji na byty

Co lze donést:

  • Keramické, porcelánové i skleněné nádobí, hrnce, plechy na pečení, talíře, mechanické domácí spotřebiče
  • Obrazy, rámy na obrazy, vázy, dekorace do domácnosti, květináče
  • CD, DVD, gramofonové desky, knihy, časopisy, pohlednice
  • Hračky kromě textilních
  • Sportovní vybavení kromě oblečení a bot
  • Elektrospotřebiče, PC, monitory, televize
  • Nábytek

Podobná centra fungují napříč celou republikou. Podívejte se, jaké mají zkušenosti jinde.

Zdroj: Youtube

V centru Brna vzniklo re-use centrum už roku 2016. „Projekt přispívá nejen k ochraně životního prostředí, ale také napomáhá rodinám začít nový život díky pořízení věcí, které už ostatní nevyužijí,“ informovali organizátoři z firmy Sako na webu Brna-středu.

Loni zřídili re-use centrum ve Vyškově. V plánu bylo i ve Znojmě, minulé vedení radnice uvažovalo o využití budovy za celnicí v areálu nádraží.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Janek Ledecký, rakouští čerti a zabijačka. Znojmo chystá bohatý adventní program

Podívejte se, jak vypadal začátek adventu loni:

Zdroj: Martin Moštěk