V Hnanicích nechybí v průvodu ani veteráni, alegorické vozy a traktory. Podobný scénář budou mít oslavy i ve Vratěníně. „Akci pořádáme pošesté. V průvodu jde vždy asi sto lidí a další desítky jich jedou na vozech. Na vlečce se poveze kapela, která vyhrává známé pochody, například Kolíne, Kolíne,“ popisuje starosta Vratěnína Martin Kincl. Průvod vede policista, příslušník pohraniční stráže a předseda místního národního výboru. „Za předsedu půjdu já, budu mít oblek a rudou kravatu,“ usmívá se Kincl. Po průvodu na všechny čeká retro občerstvení za ceny, které platily v dobách minulých. Pivo bude za dvě koruny, limonáda za korunu a párek za pět korun. Kromě humoru a recese chce, aby oslavy přinesly poučení mladým lidem.

Oslavy 1. májeHnanice - sraz v 10 hodin před pohostinstvím
Rakšice – sraz v 12. 30 u hasičské zbrojnice
Vratěnín - sraz 9.45 u čerpací stanice


Poprvé se pouštějí do pořádání 1. máje s pořádnou dávkou humoru a nadsázky také hasiči v Rakšicích. „Dřívě jsme jezdívali do Dolních Dubňanch, kde akci pořádali. Tam jsme také vzali inspiraci. Reakce lidí jsou zatím rozporuplné, tak uvidíme, jak vše dopadne,“ poznamenal velitel dobrovolných hasičů z Rakšic Josef Veselý. Trasa průvodu povede z Rakšic do Durdic, pak na náměstí v Moravském Krumlově a po Znojemské ulici zpět do Rakšic.

Podle znojemského sociologa Pavla Kovaříka vidíme v oblastech, které byly za minulého režimu přísně střeženým pohraničním pásmem, častěji potřebu vytvářet vlastní tradice nebo jejich osobité variace. „V minulosti došlo k přetrhání kontinuity a zdejší obyvatelé přirozeně tíhnou k vytváření vlastních interpretací tradic. Často vidíme sklon k recesi, což může být i určitý projev vyrovnání se s minulostí. V případě prvomájových oslav to může být pěkná ukázka,“ uvažoval Kovařík.

Humor je podle něho poměrně častý způsob, jak lidé projevují postoje. „Myslím si , že to může být svým způsobem vyjádření názoru lidí k aktuálnímu společensko-politickému klimatu. S nadsázkou to beru jako vzkaz politikům, co si o nich a jejich pojetí národních oslav lidé myslí,“ uzavřel Kovařík.