O osudu miroslavského zámku lidé zatím nejspíš rozhodovat nebudou. Možné odložení plánovaného referenda, které se mělo původně uskutečnit současně s krajskými volbami, budou v pondělí projednávat tamní zastupitelé.

Navrhli jim to členové rady města. „Zastupitelé budou řešit, zda podat žádost o evropské dotace a zámek opravit. S referendem bychom proto chtěli posečkat alespoň do doby, kdy budeme znát výsledek projektu. Pokud by se nám podařilo peníze získat, referendum bychom nejspíš vůbec neuskutečnili," přiblížil starosta Miroslavi Augustin Forman.

Uvedl také, že opravy zámku budou stát přibližně sedmačtyřicet milionů korun. Většinu nákladů by měla pokrýt právě grantová dotace, o kterou radní požádají výbor Regionálního operačního programu Jihovýchod. Čtrnáct milionů pak Miroslavští zaplatí z rozpočtu města.

Myšlenku, aby radní zažádali o dotaci a zámek tak zůstal ve vlastnictví města, podpořil také opoziční zastupitel Petr Juračka. „Bližší informace k navrhovanému projektu zatím nemám, ale pokud bude smysluplný, určitě pro něj budu hlasovat. Od začátku jsem nesouhlasil, aby město zámek prodalo, jak někteří radní zvažovali," vysvětlil Juračka.

Už letos přitom miroslavský zámek čeká částečná rekonstrukce střechy. Brzy by měly začít opravy dvou polí střešního pláště východního křídla památky o délce osmi metrů. Náklady na práci, které dosáhnou asi sedmdesáti tisíc korun, zaplatí z poloviny město, pětatřicet tisíc pak půjde z pokladny Jihomoravského kraje.

Chátrající zámek v Miroslavi.

Budoucnost zámku Miroslavští řeší už více než deset let. Když však v roce 2005 radní vypsali místní referendum, přišlo k urně podle tehdejších pravidel málo lidí.

V červnu loňského roku zase vypověděl nájemní smlouvu architekt Zdeněk Fránek. Pokud se však nyní radním podaří peníze získat a zámek opravit, nebudou ho už moci pronajímat.

Jednou z podmínek pro udělení dotace je totiž zákaz využívat zámek pro komerční účely. „V zámku bychom nejspíš otevřeli muzeum pro puzzle a řemesla, sloužil by také jako místo pro společenské akce. Rádi bychom dále spolupracovali s panem Fránkem, který by mohl zajistit expozici nábytku," nastínil starosta Forman.

Zda se tedy referendum v Miroslavi vůbec uskuteční, radní sdělí nejdříve na začátku října. Tehdy se totiž vedení města v případě podání žádosti o dotaci definitivně dozví přijetí nebo zamítnutí projektu.

Starosta Forman už avizoval, že pokud s projektem uspěje, vypíše na zakázku veřejné výběrové řízení.

S nejistou budoucností se ale potýkají i další památky na Znojemsku. Známým příkladem je třeba chátrající jaroslavický zámek, který tamní zastupitelé před lety prodali rakouskému podnikateli. Dodnes se však táhne vleklý spor s dědici posledního vlastníka zámku.

„Situace se už nějakou dobu nemění. Spor trvá, znojemský soud o něm zatím nerozhodl. Žádné nové informace jsme se již dlouho nedozvěděli," řekl už dříve starosta Jaroslavic Petr Zálešák.

PETRA SVITAVSKÁ