Politická vůle k omezení hazardu vyhláškou podle aktivistů v zastupitelstvu chybí. Nyní zástupci iniciativy doufají, že k urnám přijde dostatek voličů. „Zastupitelé odsouhlasili radou navržený termín referenda, a to na sobotu 7. listopadu od osmé hodiny ranní do čtvrté hodiny odpolední," sdělil starosta Miroslavi Roman Volf .

Lidé dají sami najevo, zda chtějí, aby radnice zakázala veškeré herny na celém území města. „Vzhledem k dlouhodobé iniciativě některých občanů města a podané petici na podporu zákazu hazardu na území města, rozhodlo zastupitelstvo o vyhlášení místního referenda," píše se v zápisu zveřejněném na úřední desce.

Zástupce iniciativy Miroslav bez hazardu Aleš Bednařík doufá, že potřebný počet voličů nakonec k urnám dorazí. „Klíčové je, zda přijde pětatřicet procent voličů, a zda pětadvacet procent z nich bude pro zákaz hazardu," podotkl Bednařík s tím, že zastupitelstvo, vzhledem ke svému současnému složení vyhlášku zakazující hazard přijmout nechce.

„Když jsme s naším úsilím začali loni, volali jsme právě po vyhlášce. Tehdy to bylo nosné, celorepublikové téma. Nyní to tak není. Je ale na nás, abychom referendum vyzkoušeli," naznačil Bednařík.

Jak doplnil, během roku je oslovili někteří lidé, kteří měli šanci pozorovat, jaké dopady mohou herny mít na rodinu a finance. „Bude jen dobře, když nám tito lidé pomohou vahou vlastní zkušenosti ostatní přesvědčit," doufal aktivista Bednařík.

Se svými kolegy volal po tom, aby o zákazu hazardu rozhodli představitelé Miroslavi přímo. Pod petici tenkrát sebrali čtyři sta padesát podpisů. Zastupitelé zvolili cestu referenda.

O zákazu hazardu rozhodovali loni také lidé ve Znojmě. Tehdy přišlo hlasovat jen jedenáct procent voličů, plebiscit se navíc konal krátce po komunálních a senátních volbách. Referendum tedy nebylo kvůli nízké účasti platné ani závazné. Herny ve Znojmě reguluje alespoň vyhláška, a to tak, že v centru města již po dva roky nesmí vznikat nové.

Cestou městské vyhlášky se vydali v Hrušovanech nad Jevišovkou. Herny ale nezrušili okamžitě, ale budou končit postupně, podle platnosti uzavřených smluv. Do čtyř let by mělo být městečko bez hazardu.

referendum:
- lidové hlasování
- nástroj přímé demokracie
- lidé odpovídají „ano" či „ne"
- miroslavskou radnici přijde na šedesát tisíc korun
- k urnám musí přijít pětatřicet procent voličů
Zdroj: www.mvcr.cz