Kvůli zákonným postupům už nelze dvaadvacátého září vyhlásit referendum na desátého a jedenáctého října, proto sdružení usilovalo o svolání mimořádného zastupitelstva na první polovinu září. Podpořilo je však pouze sedm zastupitelů z jednatřiceti. Zasedání odmítl svolat i starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD), který podle Krainera nekomunikuje ani se sdružením a již dva týdny nereaguje na dotazy ČTK. Ve středu pouze v tiskové zprávě vzkázal, že chce vyhlásit referendum co nejdříve. „Kvůli opožděnému odevzdání podpisů už to však není možné s volbami," sdělil Gabrhel. A to i přes to, že úředníci potvrdili dostatečný počet podpisů již sedmadvacátého srpna. Rada se však peticí zabývala až tento týden v pondělí.

Původně se mělo zastupitelstvo konat až devětadvacátého září, což odporovalo zákonu o obcích. Musí se konat nejpozději devadesát dnů po předchozím, to bylo třiadvacátého června. Gabrhel je tedy nyní o týden uspíšil.

Právě kvůli nezákonnosti termínu se před dvěma týdny obrátil zastupitel Jiří Kacetl (Pro Znojmo), který se aktivně podílí na činnosti sdružení, na ministerstvo vnitra. Chtěl svolat zastupitelstvo sám. Z městského úřadu mu však odpověděli, že požádat o svolání může až ve chvíli, kdy uplyne devadesátidenní zákonná lhůta. „Ministerstvo však v metodickém pokynu sdělilo, že může požádat o svolání až týden před uplynutím lhůty. To je bohužel pozdě," komentoval situaci Krainer.

Sdružení se snažilo o konání referenda souběžně s volbami kvůli dostatečné účasti. Aby byl plebiscit platný, musí hlasovat pětatřicet procent občanů. Krainer upozorňoval i na soudní judikaturu, která nařizuje sdružovat referenda s volbami, pokud je to možné.

Znojmo je se šedesáti obyvateli na jeden automat po Brnu a blízkých Chvalovicích v počtu herních automatů na třetím místě v Jihomoravském kraji. „I když v Brně už řada heren zanikla a Chvalovice je nemají přímo v obci. Možná už jich máme nejvíc v kraji," řekl Krainer.

Sdružení tvrdí, že s hernami souvisí kriminalita a také upozorňuje na častý výskyt sociálně patologických jevů, které souvisejí s chorobným hráčstvím. Do městského rozpočtu loni přišlo z hazardu 32 milionů korun, letos se očekává méně, protože město jej zčásti omezilo. Zchudnutí rozpočtu a také zvýšení nezaměstnanosti jsou argumentem, proč si naopak starosta zákaz hazardu nepřeje.