Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Region dostane od září hospic. Domácí

Znojemsko – Zůstat i s nevyléčitelnou nemocí v domácím prostředí doma obklopený péčí svých nejbližších. Takové přání se již od září může splnit lidem v našem regionu. Znojemská Charita společně se spolkem Konipaska totiž poskládala tým odborníků a specialistů, kteří v domácím prostředí poskytnou potřebnou péči. Sedm set tisíc korun na unikátní projekt poskytl kraj. Peníze však pokryjí pouhé čtyři měsíce fungování domácího hospicu. Zaplatit práci lékařů umožní především sponzoři a dárci.

30.7.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Rodina, která pečuje o fatálně nemocného, musí počítat s tím, že hlavní tíha povinností zůstane nadále na ní. Domácí hospic péči nepřevezme, ale odborně doplní. „Rodinné příslušníky zaučíme. Počítáme s tím, že domácí hospicová péče může fungovat jen tam, kde je zajištěná péče čtyřiadvacet hodin denně," vysvětlil ředitel znojemské Charity Evžen Adámek.

O pacienty bude pečovat tým složený z lékaře, zdravotní sestry, sociálního pracovníka, psychologa, duchovního, případně dobrovolníků. Lékařskou a psychologickou péči zajistí spolek Konipaska.

O poskytování péče požádá rodina prostřednictvím praktického lékaře. „Členové týmu pak posoudí, zda je tento klient vhodný pro domácí hospic. Lékaři a sestry zajistí vše potřebné, aby nemocný člověk nemusel trávit poslední měsíce života v nemocnici," vysvětlila vrchní sestra znojemské Charity Angelika Osovská, která je koordinátorkou nově poskytované služby.

Nad lékaři a psychology drží záštitu znojemský spolek Konipaska, který nedávno získal registraci jako nestátní zařízení pro paliativní medicínu (péče o nevyléčitelně nemocné s důrazem na kvalitu života – pozn. red). „Domácí hospic poskytne nemocným, kterým již lékaři ukončili léčbu vedoucí k vyléčení onemocnění, zmírnění negativních stránek a zejména tišení bolesti," řekl ředitel Domácího hospicu Konipaska Dominik Hes.

Pětice lékařů bude držet služby v týdenních cyklech. „Zatímco sestry znojemské Charity mají uzavřené smlouvy se zdravotními pojišťovnami, my zatím smlouvu pro naše lékaře nemáme. O financování se postarají naši dárci a sponzoři," řekl Hes.

domácí hospicTým bude složený z lékaře, psychologa, zdravotní sestry, sociální pracovnice, případně dobrovolníků a duchovního.
Odborníci z Charity a spolku Konipaska pomohou nevyléčitelně nemocnému zemřít důstojně a s minimálními bolestmi.

Klient nebo jeho rodina si bude na lékaře připlácet dvě stovky den. Je to pouze jedna sedmina celkových nákladů. „Pokud se nám podaří získat smlouvu se zdravotní pojišťovnou, jako mají třeba léčebny dlouhodobě nemocných, nebude již důvod tento příspěvek vybírat," naznačil Hes s tím, že poskytování domácí hospicové péče hodlají udržet i do budoucna. „Není žádným tajemstvím, že dotace pro Charitu kraj poskytl pouze pro letošní kalendářní rok. Hledáme ale další zdroje. Nyní jednáme s městem o dotaci, kterou potřebujeme na rozjezd," připomněl předseda spolku Konipaska Hes.

Poohlédnout se po dárcích bude muset zřejmě i ředitel znojemské Charity Evžen Adámek. „Dotace nám vystačí do konce letošního roku. Pokud ale službu rozběhneme, hodláme v ní pokračovat i za cenu sháněním financí. Na takové situace jsme ostatně zvyklí," podotkl Adámek.

Od dubna běží na různých místech republiky projekt, který má nastavit model financování mobilních hospiců a případné úhrady ze zdravotního pojištění za péči. Vybrané mobilní hospice by měly dostávat paušál na pacienta a den, ale podle slov ředitele Adámka k tomu zřejmě dojde nejdříve v roce 2017.

Jedním z důvodů projektu je fakt, že podle opakovaných průzkumů by čtyři lidé z pěti chtěli zemřít doma, v současnosti se to však splní jen dvaceti procentům lidí.

Autor: Ilona Pergrová

30.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení