V Podmolí jsou sice dvě hospody, obchod však více než deset let chybí. „Naši obyvatelé to řeší tak, že si ráno sednou do autobusu a jedou do sousedního Lukova a tam si nakoupí. Než se autobus otočí v Čížově, stihnou si v klidu nakoupit a jedou zpátky domů," uvedl starosta Podmolí Josef Frélich.

Jak dodal, místní si na tento způsob nakupování potravin zvykli. „Zkoušeli jsme dojednat i pojízdnou prodejnu masa, ale nedohodli jsme se. Říkali mi, že je to pro ně ztrátové. Pak se vymluvili na hygienické důvody a nejezdili," dodal Frélich.

Základní potraviny si mohou obyvatelé Milíčovic koupit na benzinové čerpací stanici. „Obchod také nemáme, ale benzinka nabízí základní potraviny. Funguje to tak už asi deset let," řekl starosta Milíčovic Evžen Brtník.

Obchod už dlouho nefunguje také v Boskovštejně. Žije zde asi sto třicet lidí. „Lidé dojíždí do okolních obcí, do Jevišovic nebo do Znojma. Občas se mluví o tom, že by nějaký podnikatel obchod otevřel, ale zatím bez úspěchu. Také obec nyní uvažuje o tom, že bychom časem udělali obchod v jednom našem opraveném domě, kde je v jedné části hasičská zbrojnice," sdělil starosta Boskovštejna Libor Nevrkla.

Ještě menší vesničkou jsou nedaleké Jiřice u Moravských Budějovic. V obci o necelých sedmi desítkách obyvatel také chybí obchod se základními potravinami. Ve vesničce není ani klasická hospoda. „Jsme malá obec a obchod u nás není. Kdysi býval, ale podnikatelům se provoz nevyplatil. Lidé si jezdí pro potraviny a další zboží do Prokopova či Hostimi nebo Jevišovic či Moravských Budějovic," konstatovala starostka Jiřic u Moravských Budějovic Lenka Novotná.

Starším lidem nakupují po dohodě příbuzní nebo známí. „Pokud je někdo starší, kdo není schopen si sám nákup zajistit, přivezou těmto lidem potraviny jejich děti či příbuzní," doplnila Novotná.

Oficiálně v Jiřicích není ani hospoda. „U Křížové cesty si však jednou za týden či čtrnáct dní takovou malou hospůdku pro přátele a sousedy otevřeme," dodala.

Ještě vloni si chodili pro pečivo obyvatelé Podhradí nad Dyjí na obecní úřad. Základní potraviny svým obyvatelům zajišťovalo vedení obce, která je známá především v hlavní turistické sezoně. „Dnes už je to jinak. Obchod už opět máme a vypadá to, že bude otevřený i přes zimu. Lidé jej najdou u silnice v kopci tam, kde už kdysi býval," přiblížil starosta Podhradí nad Dyjí Oldřich Tesárek.

Podle předsedy spotřebního družstva Jednota Moravský Krumlov Františka Šlapanského jsou podmínky pro fungování vesnických prodejen rok od roku horší. „Je to boj o přežití. A pokud bude nezájem státu o venkov trvat, bude počet těchto prodejen v blízkém budoucnu klesat daleko rychleji," varoval již dříve Šlapanský.