Především vlastní expozicí se letos vůbec poprvé prezentuje Znojmo na mezinárodním veletrhu cestovního ruchu GO a REGIONTOUR 2009 v Brně. Místo, na kterém se město letos představuje, je nepřehlédnutelně označené velikým logem. U pultů, jenž jsou plné informačních letáků a brožur, je připravené několik lidí poskytnout zájemcům odpovědi na jejich otázky.

„Ve srovnání s předchozími ročníky je už v prvních hodinách veletrhu o náš stánek podstatně větší zájem. Letos byla příprava expozice náročná třeba kvůli grafice, kdy jsme použili veliké obrázky města,“ uvedla Marta Knotková ze Znojemské Besedy.

Že se znojemský stánek líbí, potvrzují jeho hosté. „Je pěkný. Zastupuji zde cestovní kancelář z Bratislavy, takže se zajímám o všechny možné informace jak o městě, tak o regionu. Preferuji vše, co se týká vinařské turistiky,“ řekla Anna Rafaelli ze Slovenska.

Velmi aktivně u stánku Znojma vystupuje vedoucí průvodcovské agentury Remo agency. „Nabízíme prohlídky města zdarma, což děláme zřejmě jako jediní v republice,“ přiblížil Lukáš David.

Nedaleko expozice Znojma se pod křídly Znojemského regionálního rozvoje představují další města regionu a také vinařské podniky. Na stáncích Miroslavi či Jevišovic se dokonce občas, jako obsluha, objeví starosta či místostarosta.

Také u znojemského stánku jsou muži z vedení radnice. „Letošní prezentace Znojma je na vyšší úrovni než vloni. Představujeme se totiž samostatně. Jde o jednu z expozic Znojma, které se prezentují také ve Vídni, v Praze a na dalších veletrzích. Myslím si, že si to město zaslouží už proto, že je druhým největším na jižní Moravě a velkým turistickým cílem,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

V rohu pavilonu V má svůj prostor znojemský Cyklo Klub Kučera. „Poskytujeme speciální informace pro cyklistickou veřejnost. Zveme je na Znojemsko, vysvětlujeme, jaké výjimečné služby nabízíme a dáváme zájemcům katalogy. Zástupce mikroregionů či krajských úřadů pak informujeme, co jsme schopní zajistit, kdyby chtěli například u nich doma otevřít novou cyklostezku,“ informoval Čestmír Vala.

Samostatný stánek Znojma vítá odborník na marketing a cestovní ruch Pavel Kovařík. „Organizátoři dali důraz na logo města a vizualizaci a stánek je nepřehlédnutelný. Uvítal bych, kdyby se příště podařilo prosadit více naplánovaných aktivit, jako například pohádkové podzemí nebo více akcí z okolí Znojma,“ myslí si Kovařík.

Znojmo se podle něj v silné konkurenci neztratilo. „ Určitě je dobře, že organizátoři použili postavu ponocného i obživlé sochy, do budoucna by město mohlo stánek oživit ještě více a přitáhnout tak pozornost,“ dodal Kovařík.