Víno a cykloturistika patří k největším lákadlům Znojemska. Potvrzují to i zkušenosti zástupců regionu na letošním Regiontouru. Svědčí o tom i novinky, které na veletrhu představili. Vinaři ze Znovínu rozšířili svůj bohatý turistický program o tematická putování za vínem a vycházkové okruhy. Cykloklub Kučera představil informační a asistenční službu pro cyklisty.

„Lidé jsou stále náročnější. Dávají sice přednost tuzemské dovolené, ale už jim nestačí jen projet a prohlédnout si nějaký kraj. Chtějí poznávat víc, zajímá je dobrá gastronomie a kvalitní vína,“ shrnul své zkušenosti Josef Kůla, který čtvrtým rokem mluvil s návštěvníky stánku Znovínu. Upozornil, že firma si nevystačí s tím, že ji lidé už znají. „Spektrum návštěvníků je široké, zajímá je vše od objednávek vína, po turistický program. Vždy jsou ale zvědaví, co nabízíme nového. Jsem rád, že stoupá obliba našich specializovaných ochutnávek vín,“ dodal.

Zástupci znojemského cykloklubu jsou na veletrhu podruhé. „Loni jsme si nebyli jistí, jaký bude zájem, ale ověřili jsme si, že cykloturistika na Znojemsku je pro lidi přitažlivá. Návštěvníci se ptají hlavně na mapy, průvodce i na naše služby. Zajímají se také o naši novou telefonickou informační a asistenční službu, kterou spustíme v dubnu,“ sdělil zástupce cykloklubu Čestmír Vala.

Většina obcí Znojemska i Krumlovska se letos opět představila na společném stánku regionu spolu s dolnorakouským Weinviertelem. „Náš stánek je stejný jako v předchozích letech. Letos nově nabízíme ochutnávky vín a spolupracujeme i se znojemským pivovarem. Máme také nový propagační materiál zaměřený na obce na Krumlovsku a Miroslavsku,“ informoval ředitel společnosti Znojemský regionální rozvoj Samir Maloula. Jedním z vinařů, kteří přijeli představit svá vína, byl Jiří Hort z Dobšic. „Na Regiontouru jsme už v minulých letech byl samostatně. Letos jsem přijal nabídku prezentovat se na znojemském stánku. Beru to tak, že nejprve musíme návštěvníka přilákat na Znojemsko, ukázat mu, co je tu zajímavého a že stojí za to ve městě a okolí pobýt, “ řekl vinař.

Představit se možným návštěvníkům chtějí na stánku i zástupci nejmenšího města regionu, Jevišovic. „Jezdíme na veletrh asi pět let. Máme tady propagační materiály a v neděli bude na stánku i náš zástupce. Snažíme se propagovat Jevišovice i mikroregion Jevišovicko,“ řekl starosta města Oldřich Kukla.

Odezvu prezentace na veletrhu je podle jeho slov těžké měřit, ale smysl má. „Dnes si sice lidé spoustu věcí najdou na internetu, ale je dobré být i na veletrhu. Lidé pak volají a zjišťují si další podrobnosti o službách a možnostech ubytování,“ doplnil své zkušenosti Kukla.