Pro větší šanci na získání dotací je oprava zámku v současnosti rozdělena na dvě etapy. „Nyní se soustředíme na rekonstrukci interiéru pravé části zámku. Budeme měnit podlahy, stropy i okna. Řešíme také přístupovou cestu a technologie," popsala hrušovanská místostarostka Věra Vráblíková.

Zdroj: Youtube

Opozice s opravou zámku nesouhlasí. Tvrdí, že se jedná o zbytečnou investici. Podle zastupitele Patrika Reichla má už tři roky město problém s energetikou „Vedení by mělo finančně podpořit důležitější věci, ve městě chybí například fotovoltaika. Bylo by také dobré vystavět nová sídliště, ne opravovat zámek,“ podoktl opoziční zastupitel Patrik Reichl.

PŘESUN ZÁKLADNÍ ŠKOLY

Místostarostka míní, že je zámek významná kulturní památka a vnímá jako povinnost o něj pečovat. Od rekonstrukce si slibuje zvýšení zájmu turistů a s tím související rozvoj sektoru služeb.

„Zároveň můžeme vyřešit kapacitní problém základní školy, kde chtějí přijmout více uchazečů o uměleckou výuku,“ vysvětlila Vráblíková.

V pondělí 25. března vyjedou čistíci vozy do příměstských částí. Od 2. dubna přijdou na řadu ulice v okolí nádraží ve Znojmě.
Řidiči, pozor při parkování ve Znojmě. Blokové čištění pokračuje u nádraží

Po dokončení oprav je v plánu do prostor zámku základní školu přesunout. Vzniknout tam má i multifunkční obřadní síň nebo muzeum Alfonse Muchy, který je s městem spjatý. Právě v prostorách zámku mohou lidé nelézt malířovy prvotiny.

Účel zámku je ale podle opozice stále nejednoznačný. „Mezi vedením města není většinová shoda v tom, k čemu bude sloužit. Když se zeptáme, co tedy v zámku vznikne, každý říká něco jiného. Nevíme ani, kolik bude stát jeho provoz,“ zhodnotil situaci Reichl.

RŮZNÉ NÁZORY

I mezi lidmi panují odlišné názory. „Mělo by se to dodělat všechno, je to památka a kolem ní krásný prostor,“ svěřila se dříve Deníku Jiřina Kročilová. Naopak někteří se staví spíše na stranu opozice.

Už v roce 2021 zástupci minulého vedení města přislíbili, že bude zámek opravený do tří let, otevřen měl být tedy letos. Městu se ale tehdy nepodařilo dotaci získat, proto byl plán posunut. Pokud se bude opakovat scénář z roku 2021, opravy by se mohly podle odhadů místostarostky Vráblíkové protáhnout až do roku 2031.

Zdroj: Youtube

Reichl upozornil, že před třemi lety to nebylo poprvé, co se městu nepodařilo dotace získat. Město už podle opozice pětkrát žádalo o dotace s neúspěšným výsledkem. Právě dotace jsou klíčové k tomu, aby mohla rekonstrukce pokračovat. Pokud se je podaří získat, ze svého by město zaplatilo pouze necelých pět a půl milionu korun na první etapu.

V posledních letech už zámek prošel drobnými úpravami. Podle místostarostky se tak jeho stav každý rok zlepšuje. Je odvodněný a má za sebou statické zabezpečení základové desky. „Věnovali jsme se opravě střechy, krovů a části stropů ve druhém podlaží,“ přiblížila místostarostka.

Poznáte zámecký park na Znojemsku?
Velikonoční výlet a začátek sezony. Poznáte, kde je zámecký park na Znojemsku?

V současnosti vedení města připravuje výběrové řízení, které by rádo uzavřelo do konce června. Ve spolupráci s odborníky z Národního památkového ústavu Brno také dokončují expozice a ještě letos plánují podat žádost o druhou dotaci, která se bude týkat zbývající části zámku.

Časová osa:

Červenec 2008 - Zámek se město snažilo prodat. Jeden kupec od záměru začátkem roku ustoupil, v jednání měli ale dalšího.

Leden 2011 - Společnost Orguloso, která zámek odkoupila nezaplatila ani korunu z domluvené částky. Lhůta byla přitom v prosinci. Společnost navíc přestala s městem komunikovat.

Březen 2011 - Kvůli nezaplacení město odstoupilo od smlouvy. Případ skončil u soudu, který uznal kupní smlouvu za neplatnou. Problém byl totiž v tom, že zámek prodala bývalá starostka těsně před koncem jejího období a při prodeji převedla vlastnictví zámku na kupce bez jakékoliv záruky i peněz.

Listopad 2012 - Ozval se sběratel, který navrhoval na zámku zřídit muzeum sportu. Expozice by mapovala sportovní úspěchy od začátku dvacátého století do současnosti. Jeho nabídku město přislíbilo projednat.

Září 2014 - Opuštěný zámek dále chátral a se stahovali se k němu bezdomovci. Lidé navrhovali, jak by se dal využít. Přáli si například koncertní sál.

Leden 2015 - Zástupci města rozhodovali, jestli zámek prodat nebo se snažit najít využití pro občany. Ti se mohli vyjádřit v anketě.

Únor 2016 - Proběhla další diskuze o využít místa. Představitelům radnice byla předložena studie, ve které byl popsán návrh na svatební sál, apartmány pro svatebčany a jejich hosty, vinárnu i výstavní sály.

Září 2016 - O předloženém návrhu zástupci města jednali, zda bude přijat ale zatím nerozhodli. Zároveň se snažili udržovat statiku budovy. Díky krajské dotaci plánovali zajistit levé křídlo zámku.

Duben 2021 - Chátrající památka by se mohla dočkat slibované obnovy. Představitelé radnice přislíbili plánovanou obřadní síň, koncertní a taneční sál, zázemí pro ZUŠ nebo muzeum Hrušovanska. První návštěvníci by do zámku mohli zavítat do tří let.

Leden 2024 - Pro pokračování oprav zámku je nejprve třeba schválit rozpočet. Jeho projednávání bylo naplánováno na březen.