Pátý ročník oblíbených Pivních slavností přilákal do centra Znojma nejen místní, ale i mnoho přespolních. Nebylo divu. Svoji produkcí se přijely pochlubit místní Znojemský městský pivovar, Pivovar Hnanice, Hasičský pivovar Bítov, Velkorakovský minipivovar, známý Jarošovský pivovar, populární Černá Hora, čepovalo se i Poličské pivo a další.

Když k pestré nabídce připočteme ještě nabitý hudební program, není divu, že královské Znojmo ovládla skvělá nálada. Hudební produkci zahájila na pódiu na Václavském náměstí skupina CheckPoint, kterou po hodině na sousedním Václavském náměstí vystřídala Argema. Po hodinách se skupiny střídaly a hudební produkci zakončila okolo třiadvacáté hodiny skupina X-Core. Velké pozornosti se těšilo vystoupení česko-irské skupiny Pipes and Pints.

V den pivních slavností byla otevřena pro návštěvníky zdarma expozice pivovarnictví v areálu pivovaru, kde se hosté mohli seznámit s výrobou piva a zhlédnout vybavení tradičního pivovaru. O prohlídku byl velký zájem a hosté přicházeli s kelímky plnými pěnivého moku. Někteří pivní fajnšmekři si dokonce dovezli svoje korbele, protože z nich chutná pivo ještě lépe.

"Na pivní slavnosti ve Znojmě jsem přijel již podruhé a nevynechám ani příští rok. V Česku máme nejlepší piva na světě! A když k tomu je ještě skvělá hudební produkce, tak to prostě nemá chybu," konstatoval Honza v východních Čech. Jeho kamarád Pavel je ve Znojmě na slavnostech piva poprvé, chutná mu spíše víno, ale čepovaná piva hodnotil jako výborná. "Ještě by bylo dobré přidat něco tvrdšího," smál se za hluboce si loknul znojemského piva. O Miroslavi a zdejším koštu meruňkovice neslyšel, stejně jako o dalších soutěžích, kde hraje hlavní roli tvrdý alkohol. I takové mohou být dary Znojemska.

Pivní slavnosti ukázaly že Znojmo není jen městem vína, ale i městem piva. Nabídka programů je po celý rok skutečně pestrá a do Znojma, perly jižní Moravy se hodí přijet skutečně kdykoliv v roce. Ať už za pivem, vínem, znojemskou okurkou či jinými kulturními programy. Znojmo žije a je dobré ho ochutnat všemi smysly.

Jiří Eisenbruk