Obec Rešice, jejíž součástí je i osada Kordula, je drobnou vesnicí, která leží v malebném údolíčku na severozápadním okraji Znojemska. V její těsné blízkosti se nachází Klidová oblast Rokytná, sloužící hlavně k rekreaci a odpočinku turistům.
Samotné Rešice však také mají mnoho co nabídnout. Dominantou vesničky je barokní kaple sv. Jana Nepomuckého, která pochází z první poloviny osmnáctého století. Kapli obklopuje sedm restaurovaných barokních soch světců.
Mezi další památky patří zámek s přilehlým hospodářským dvorem. „Doporučit mohu i nádhernou přírodu. Park Rokytná nabízí nejen možnost vycházek, ale i vyjížďky na kole," poukázala na krásy okolí starostka obce Petra Jílková.
Rešice jsou i rodným místem Adolfa Opálky, který byl zapojen do atentátu na Heydricha. Opálkův rodný dům zdobí pamětní deska. Ve vsi se nachází také Pomník na památku obětí první a druhé světové války.
Jelikož jsou Rešice malou vesničkou, je trochu potíž s občanskou vybaveností služeb. „Kdysi tu bývala základní i mateřská škola. V současné době musí ale naše děti do těchto školských zařízení dojíždět. Totéž platí i o lékařské službě nebo poště," posteskla si starostka.
Ačkoliv některé základní služby ve vesnici chybí, na její společenský život tato situace dopad nemá. „Nejvíce se na něm podílí Osvětová beseda Rešice. Pomáhá pořádat různé akce, jako je například dětský karneval, pálení čarodějnic, country noc, ukončení léta pro děti, posezení s důchodci, vánoční jarmark, závod malotraktorů, mikulášská nadílka a spousta dalších doprovodných programů," informovala Jílková.
Ve vesnici působí i dívčí fotbalový klub, který pořádá rovněž turnaje ve stolním tenisu či nohejbalu. Místní mládež se pak pravidelně angažuje na den sv. Jana Nepomuckého a připravuje vždy tradiční pouť s pouťovou a hodovou zábavou.
Obyvatelé Rešic drží při sobě a rozhodně jim na jejich vesnici záleží. Dokazuje to i nedávné vzpomínkové setkání ku příležitosti atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a uctění památky rešických rodáků Adolfa Opálky a Františka Pospíšila.
„Na přípravě a samotné realizaci akce se podílela téměř celá vesnice. Ať už se jednalo o vyčištění potoka nebo výzdobu a úklid kulturního domu či zajištění občerstvení," pyšní se ochotou Rešických starostka.
Nedaleko vesničky se pak nachází Jaderná elektrárna Dukovany. Rešice tak spadají do takzvaného Ekoregionu 5, což je šest obcí v pětikilometrovém pásmu elektrárny. „Zdejší občanskobezpečnostní komise nás tak pravidelně a dobře informuje o všech událostech, zátěžových zkouškách a jejich výsledcích. Jaderná elektrárna Dukovany představuje práci pro spoustu lidí a nemohu zapomenout ani na finanční podporu akcí, které se pořádají. Já jí prostě věřím," svěřila se starostka Jílková.
Vesnice má asi tři sta sedmdesát obyvatel, což není moc. I přes drobné problémy, které se naleznou snad v každé vsi, mají Rešice jedno velké plus, a to soudržnost občanů. „Musím říci, že když je potřeba, táhneme za jeden provaz," uzavírá starostka.
Něco z historie
1358 první zmínka o vesnici, původní název Ryšice. Stávala zde tvrz Oldřicha z Rešice.
V 15. století byla ves rozdělena na několik dílů, které připadly různým majitelům.
1558 vesnice se stává sídlem rodu z Vlašimi
1731 založení osady Kordula, rodné místo Adolfa Opálky
ROMANA HAHNOVÁ