„Mistr Láznička byl ve Znojmě jediný řezník, který měl vlastní porážku. Po postavení městských jatek už však musel porážet tam. Měl velkouzenářství a velkořeznictví na Masarykově náměstí. Pan Láznička byl majitel, mistr. V krámě ani v dílně nepracoval, ale vše řídil. Jeho žena Terezie byla rozená Němka, za svobodna Handlová. Dílovedoucí, který prakticky vedl celý provoz, byl Rudolf Klouda a porážka podléhala Františku Procházkovi,“ píše ve vzpomínce na své mládí v Tišnovských novinách Jan Vrzal.

Obchod byl veliký - výklady na dvě strany, uprostřed vchod, ve výkladech byly bazény na ryby. „Učni jsme tam byli tři. Do Znojma mne „došikoval“ můj tatínek. Chtěl, abych se vyučil řemeslu a zároveň se naučil německy,“ uvádí Vrzal.

Po válce se stal národním správcem řeznictví František Vlček. „On se tehdy vyučil řezníkem u svého otce v Brně – Medlánkách. V obchodě mu ještě pomáhali jeho synové, František a Milan,“ vzpomíná Anna Vlčková, manželka Františka Vlčka mladšího.

Řezník Vlček se o řeznictví staral jako o své vlastní. „To se ale budovatelským pohlavárům zřejmě nelíbilo, označili jej za vykořisťovatele a perzekvovali ho. Po padesátém roce mu hrozilo i vězení,“ přibližuje Vlčková.

V padesátých letech se Řeznictví Vlček prezentovalo na dobovém alegorickém voze při oslavách 1. máje. Muž, stojící na voze vlevo, je syn Františka Vlčka František Vlček mladší. Fotografie byla pořízena na dnešním náměstí Svobody.

Řeznictví Vlček sídlilo v domě, kde se dnes prodávají hodinky. Dnešní řeznictví je v sousedním domě. „Nahoře Vlčkovi bydleli, dole byl krám,“ říká snacha řezníka Vlčka, která se do Znojma přistěhovala z Prahy.

Oba řezníkovi synové byli vášniví motoristé a závodníci. „Děda podporoval kluky v motoristickém sportu. Můj muž se vyučil řezníkem a potom automechanikem, jako jeho brácha. Oba bratři navíc závodili na soutěžních motorkách. Jezdili silnice a všechny kubatury. Manžel navíc brázdil plochou dráhu,“ nastiňuje životního koníčka Vlčkových paní Anna.

Františka Vlčka mladšího si Znojmo pamatuje také jako řidiče záchranky. Jezdil s ní čtyřicet let.
Dnešní řeznictví vede Milan Nedvěd. Budoucnost řeznictví vidí v černých barvách. „Je to moc špatné. Můžu dát na maso jakou chci cenu, ale lidi nejsou. Asi to zavřu,“ tvrdí řezník.

Své tipy na obchody s dlouhou historií nám můžete posílat na znojemsky@denik.cz