Nynější dokumenty jim buď po deseti letech propadly, nebo jim do konce roku skončí platnost. „Nyní evidujeme zvýšený zájem žadatelů o výměnu řidičských průkazů,“ upozornil mluvčí městského úřadu v Břeclavi Jiří Holobrádek. Loni si tam přišlo pro nový doklad čtyři a půl tisíce lidí.

Letos tam má zamířit dalších tři a půl tisíce řidičů. „K výměně za nový jim stačí přijít s platným průkazem totožnosti na úřad obce s rozšířenou působností a donést průkazovou fotografii a současný řidičák,“ sdělil ministr dopravy Dan Ťok.

64 538
starých řidičských průkazů zbývá do konce roku vyměnit v Jihomoravském kraji, povinnost splnilo zatím 3371 lidí

Na úřad se pro nový řidičský průkaz chystá i Kateřina Ostrá z Blanenska. „Že mi končí jeho platnost, jsem si všimla náhodou. Jinak bych od prosince jezdila s propadlým. Na výměnu mám sice ještě čas, ale nechci to nechat na poslední chvíli,“ řekla žena.

Výměna dokladu je zdarma a je možné o ni požádat tři měsíce před vypršením platnosti. V případě, že už propadl, lze o nový požádat i zpětně. I v takovém případě je výměna zdarma.

Podle mluvčího hodonínské radnice Josefa Horníčka si termíny hlídají zejména řidiči autobusů a kamionů. „Ostatní řidiči všech skupin, zhruba sedmdesát procent, si průkazy mění včas, zbytek až po propadnutí,“ uvedl Horníček.

Jeho úřad eviduje téměř padesát tisíc řidičů z dvaašedesáti tisíc obyvatel, kteří do správního obvodu města spadají.

Jízda s propadlým řidičákem se může prodražit. Hazardérovi hrozí na místě pokuta do dvou tisíc korun a ve správním řízení dokonce o pět set korun víc. „Kontrolujeme platnost průkazu. Řidiče upozorníme i na to, že mu brzy propadne a aby si vyřídil nový. Naopak doba propadnutí dokladu se může pak odrazit ve výši pokuty,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.