Poslední kusy rozdávali v úterý zdarma jen ve výdejně jízdenek dopravní společnosti Psota v Rudoleckého ulici.
„O problému víme. Město nechalo vytisknout tři sta kusů parkovacích hodin, které byly v okolí pošty k dispozici zdarma. I nás překvapilo, jak rychle hodiny zmizely,“ potvrdil zádrhel místostarosta Znojma Jan Blažíček.

Dodal, že nyní je k dotisku objednáno dalších tisíc kusů parkovacích hodin. „Parkovací hodiny by měly být k dostání na poště, jenže nejsou. Proto jsme přistoupili k jakémusi nadstandardnímu kroku a nechali jsme je vytisknout my. Městskou pokladnu jejich vytištění nic nestojí, tisk jde na vrub společnosti .A.S.A. Je to náš smluvní partner, který provozuje placená parkoviště ve Znojmě a parkovací hodiny jsou v podstatě její prezentací,“ nastínil Blažíček.

Druhé parkovací místo s hodinami je, podle vedení radnice, na konci Kovářské ulice. Nikde jinde v regionu parkovací místa s hodinami neexistují.
„Chtěli jsme tak zajistit, aby na těchto místech nezůstávala stát auta celý den. To se zpočátku dělo. Byly tam staré škodovky, které po otevření parkoviště zabíraly asi pět, šest míst a stály tam nepřetržitě několik dní. Tato místa jsou určena zákazníkům pošty,“ vysvětlil místostarosta.

Skutečnost, že místa s parkovacími hodinami jsou v regionu výjimečná, potvrdil majitel autoškoly Dalibor Neuschl. „O jiných na Znojemsku nevím. Jsou třeba za hranicemi v sousedním Retzu,“ řekl Neuschl.

Dodal, že tento způsob vyhrazeného parkování slouží k omezení parkování na určitou dobu.
„Jde o to, aby se v daném místě mohlo vystřídat více řidičů. A aby si stihli vyřídit třeba v tomto případě nutné věci na poště. V republice se podobný způsob příliš nepoužívá, známý je více v zahraničí,“ doplnil Neuschl.

Vedení Znojma nedávno nechalo instalovat také závory se světelnými signály na náměstí Svobody.
„Zatím je brzy na hodnocení jejich fungování. Myslím si však, že se osvědčily. Permanentně jsou zde dvě, tři místa volná. Ale těžko se to hodnotí, navíc už je po turistické sezoně. Více budeme vědět až po roce provozu,“ uvedl místostarosta Blažíček.

Další placená parkoviště ve Znojmě dostala před časem modernější parkovací automaty. Lze v nich platit korunami i eury.
„Tyto automaty hlásí samy stav, poruchy nebo nedostatek lístků. To umožní operativní zásahy a lidé nám poruchy nemusí volat,“ popsal již dříve šéf znojemské pobočky společnosti .A.S.A. Josef Esterka.

Ještě větší luxus by měl řidičům nabídnout plánovaný parkovací dům na rohu ulic Havlíčkova a Jana Palacha naproti restauraci Centrál.
Na Znojemsku lze však potkat i lidi, kteří za parkování vybírají stále postaru, ručně. „Před hradem Bítov je podnikatel, který má prostory parkoviště pronajaté a v sezoně parkovné vybírá. Plánuje se zde ale nové parkoviště v režii správy hradu,“ nastínil starosta Bítova Svatopluk Steffel.