Jeden den dovolené si bude muset vzít Antonín Malačka na to, aby vyhověl zákonu o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti řidičů. Je totiž řidičem kamionu a ke své práci doklad o profesní způsobilosti potřebuje. Ministerstvo dopravy ovšem na jejich výměnu nechalo prakticky jen tři měsíce. Na Znojemsku si přitom musí do konce září vyměnit průkaz okolo tří a půl tisíce řidičů. Bez něj nemohou na silnici.

„Už před měsícem jsem byl na úřadě podat žádost o výměnu průkazu a strávil jsem tam půl dne ve frontě. Dnes jsem si chtěl už hotový průkaz vyzvednout. Přišel jsem v sedm ráno, přičemž už od šesti se tam tvořila fronta. Než jsem se dostal k přístroji, který vydává pořadová čísla, úřednice ho vypnula a řekla, že dnes už toho víc nestihnou. Tak jsem se po dvou hodinách otočil a odešel s nepořízenou,“ zlobil se Malačka.

Vše obsazeno

Nemohl přitom využít ani novinku, kterou je internetový rezervační systém, přes který se lidé mohou dopředu objednat na konkrétní hodinu. Veškeré možné termíny, a to i v měsíci září, jsou již nyní beznadějně obsazeny.

„Budu si muset vzít příští týden dovolenou a zase ráno zkusit štěstí. Počítám, že budu stát frontu celý den, ale to se nedá nic dělat. Průkaz potřebuji,“ doplnil řidič.

Situace zlobí i samotné spediční firmy. „Když mi každý řidič půjde na celý den do fronty kvůli průkazu, tak to tady můžeme zavřít. Navíc je to opravdu dost pod úroveň, aby chlapi museli takhle brzo ráno chodit stát do fronty, aby se na ně vůbec dostalo,“ řekl Karel Malina, který pracuje jako speditér u jedné z největších znojemských dopravních firem.

Podle mluvčí znojemského městského úřadu Denisy Šipošová chystá radnice, právě kvůli vydávání osvědčení o profesní způsobilosti, rozšíření úředních hodin.

„Ve Znojmě se výměna průkazů týká asi tří a půl tisíc profesionálních řidičů. Do včerejšího dne si přitom vyměnili průkaz už asi dva a půl tisíce z nich,“ informovala Šipošová. O prázdninách radnice navýšila počet pracovníků na přepážkách o brigádníky.

„V září navíc otevřeme přepážky i první a třetí sobotu. Do konce termínu výměny průkazů máme tedy ještě dvacet úředních dnů, vše by se mělo bez problémů zvládnout. Profesionální řidiče bychom chtěli vyzvat, aby si pro hotové průkazy chodili třeba až v říjnu, kdy už fronty jistě takové nebudou,“ dodala.

Člověk místo stroje

Radnice poněkud změnila i systém vydávání rezervačních lístků přímo na úřadě. „U strojku, který lístky tiskne, teď stojí náš pracovník, který každému žadateli dá pouze jeden. Dříve totiž tento systém někteří lidé zneužívali a naťukali si třeba deset lístečků po sobě. Čímž čekací doby těch ostatních prodlužovali,“ vysvětlila mluvčí.

Ministerstvo dopravy neuvažuje, že by posunulo termín, do kterého si profesionální řidiči musí zažádat o výměnu dokladu.

„V zákoně je stanoven termín do konce září na podání žádosti, prodloužení termínu nepřichází v úvahu. Jde přitom o nešťastnou shodu náhod technického charakteru. Zákon byl schválen na konci loňského roku, prováděcí vyhláška na začátku letošního roku. Problém byl v tom, že tiskárna cenin, která potřebné doklady vyrábí, nám byla schopna dodávat karty až od prvního července,“ sdělil tiskový mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.