Druzí v kraji. Takové místo zaujali řidiči ze Znojemska v celkovém počtu nasbíraných trestných bodů. Od zavedení bodového systému eviduje ministerstvo dopravy na Znojemsku 7837 trestných bodů. Horší v kraji jsou už jen řidiči z Brněnska.

Plný počet, tedy dvanáct trestných bodů, má na Znojemsku sto devětapadesát řidičů. V rámci celé republiky vyšli jihomoravští řidiči jako nejhorší hned za pražskými.

„Vypovídá to o tom, že se řidiči chovají neukázněně. Od zavedení bodového systému v roce 2006 vnímáme stálý nárůst potrestaných řidičů,“ uvedl vedoucí znojemského odboru dopravy Pavel Liška.

Podle něj si však řada lidí plete bodový systém s pokutami. „Řidiči si musejí uvědomit, že body nejsou žádná sankce. Je to jen jakýsi doprovodný program. Sankcí jsou jen pokuty,“ řekl Liška.

Odhadnout, zda znojemští řidiči páchají více přestupků na silnicích Znojemska nebo jinde v republice je podle něj velmi obtížné. „Od policie dostáváme informace o přestupcích z celé republiky. Analyzovat, kde řidič k bodům přišel, je práce na samostatnou studii,“ nastínil Liška.

Podle odborníka na dopravu však množství trestných bodů odráží také dobrou práci dopravních policistů. „Jde rozhodně o vysokou aktivitu policie. Jihomoravský kraj byl vždy jedním z nejlepších, pokud se výsledků dopravní policie týká. Když jsem byl vedoucím středočeských policistů, snažil jsem se jihomoraváky vždycky dohonit,“ uvedl bývalý policejní důstojník Stanislav Huml.

Někteří lidé si body pečlivě hlídají. Jde většinou o řidiče z povolání. „Samozřejmě, že přesně vím, kolik bodů a za co mám. Naštěstí jich není moc, takže zatím jsem klidný. Navíc se snažím jezdit podle pravidel. Řidičák mě živí, tak si dávám pozor,“ řekl profesionální řidič Pavel Strnad.

Zkušení řidiči s téměř plným stavem bodů vědí, že několik bodů lze také umazat.

„Od spáchání posledního přestupku se totiž po roce odepisují čtyři body. Především profesionálové si body hlídají a často volají, jestli už jim nějaké odepíšeme,“ přiblížil Liška.

Na úřadě na Pražské ulici ve Znojmě může kdokoli z řidičů informaci o stavu svých trestných bodů získat. „Přestože každý přestupek musí být pravomocně rozhodnutý a řidič by tedy měl vědět, kolik bodů a za co dostal, může při nejasnostech přijít na úřad. Tam mu za poplatek stav bodů sdělíme,“ doplnil Liška.

Naopak zaměstnavatelé řidičů uvádějí, že se o počtu bodů svých zaměstnanců na úřadech nedozví. A kontrolovat řidičský průkaz před každou jízdou je obtížné.

„Máme sice řidiče proškolené a závažné problémy by nám měli hlásit. Mnohdy jde o komplikovanou situaci, protože my jako zaměstnavatelé se od úřadů trestné body prostě nedozvíme,“ uvedl majitel jedné ze znojemských dopravních firem, který si nepřál být jmenován. Redakce však jeho jméno zná.


Základ je podle slov speditéra na řidičích, kteří mají své pracovní povinnosti a případně odebraný řidičák by měli nahlásit.