Křídlovky zůstanou němé ve futrálech také muzikantům oblíbené taneční kapely Mistříňanka z Hodonínska. Zatímco dříve měla dechovka zaplněný plesový diář i na roky dopředu, nyní zeje prázdnotou. „Rádi bychom si zahráli, ale sedíme doma. Zvláště na dědinách plesy ruší, nevyplatí se jim je pořádat pro padesát lidí. Navíc by bylo i smutné hrát pro tak málo tanečníků,“ uvedl pro Deník Rovnost manažer kapely Zbyněk Pavluš.

Kovová včela se vznáší ve výšce 25 metrů. Sedí na kopuli bývalého finančního domu na Malinovského náměstí.
Palác Včelín zdobí největší včela v Brně, odkazuje na pracovitost a spořivost

Mistříňanka nechyběla v posledních letech například na žádném z obecních plesů ve Vranovicích na Brněnsku. „Je to v obci jeden z největších a také prvních plesů, koná se vždycky začátkem ledna. Když se začala zpřísňovat opatření, přesunuli jsme ho na další rok. Hlavně kvůli tomu, že na něj chodí lidé vyšší věkové kategorie a také by museli mít roušky,“ zdůvodnila Dana Kvapilová, která má v obci na starosti kulturu.

V běžných letech mívali Vranovičtí ples vyprodaný, účastnilo se ho kolem tří set lidí. Nově ale k opatřením přibyl omezený počet lidí u jednoho stolu na čtyři, v uzavřeném prostoru se může sejít maximálně padesát lidí. To pro pořádání plesů nemá podle organizátorů smysl.

Zrušené plesy na jižní Moravě:

• Ples jako Brno (přeložen na květen)

• Obecní ples s Mistříňankou Vranovice

• Ples města Znojma

• Stříbrný ples Znojmo (rozhodnou koncem týdne)

• Krojový ples, Myslivecký ples Velké Pavlovice. O Městském plesu rozhodnou v týdnu

• Ples města, školní, myslivecký i krojový Velké Bílovice

• Sousedský bál Blansko (rozhodnou v týdnu)

Důvodem rušení plesů jsou vládní opatření kvůli šířící se nákaze koronaviru omikron

Z toho důvodu si letos nezatančí ani lidé ve Znojmě. Na jindy hojně navštěvovaný Ples města Znojma nezahájili organizátoři z pořádající Znojemské Besedy ani předprodej vstupenek. Ve hvězdách je letos zatím i Stříbrný ples pro seniory na konci února.

Novinku si stihli Znojemští užít jen jednou, před dvěma roky. „Zájem byl obrovský, vzpomínám si, že to byl poslední ples před pandemií. Nyní čekáme na konec týdne na vyhlášení nových opatření. Poté se rozhodneme,“ zvažoval Karel Semotam ze Znojemské Besedy.

Už v sobotu se měl konat Krojový ples ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku o týden později myslivecký. Nebude ani jeden. A s velkou pravděpodobností si lidé nezatančí ani na plesu města koncem ledna. „Rozhodneme o tom příští týden na zasedání rady města, pokud ale zůstanou nastavená opatření, pořádat ho nebudeme. Nemá smysl ho organizovat jen pro očkované, lidé by museli mít náhubky. Navíc se mnozí bojí nákazy a nepřišli by ani ti, kteří chodí pravidelně,“ zdůvodnil místostarosta Petr Hasil.

Kompletně zrušili plesy také sousedních Velkých Bílovicích. Ples města, školní, myslivecký i krojový měly rozeznít tamní kulturní dům každý následující víkend až do začátku února. Jejich pozvánky teď ale přetíná červený nápis zrušeno.

Pasé jsou lednové plesy v Adamově na Blanensku i samotném Blansku. Otazník visí zatím i nad nejvýznamnějším plesem okresního Blanska Sousedským bálem. „O tom, zda se uskuteční rozhodneme koncem týdne na základě vyhlášení nových opatření, neděláme si ale iluze,“ předpověděla spíš jeho zrušení produkčního tamního kulturního střediska Andrea Sokolová.

Zklamání nepopírá Jana Musilová. „Lodičky zůstanou zase v botníku a než si na sebe obléknu zase plesovou róbu, vyjde z módy,“ podělila se obyvatelka Blanska.

Zda se uskuteční únorové plesy je podle organizátorů ve hvězdách. Skeptický je i Zbyněk Pavluš z Mistříňanky. „Jestli na nás vlítne omikron, tak si nezahrajeme. Nejdřív snad v dubnu, květnu, kdy se už dá hrát venku,“ nedělal si iluze.