Při sběru ledového vína, na zabíjačce, při lovu ryb na zamrzlém rybníku, v hospodách, restauracích i doma u televize. A samozřejmě s rachejtlemi a šampaňským v ulicích a na náměstích. Takový byl poslední den roku 2008 na Znojemsku.

Asi nejčasněji začal Kořínkům z Hnanic a jejich přátelům. Díky teplotám pod bodem mrazu se mohli pustit do sběru ledového vína. Silvestr tak začali slavit svařeným vínem přímo ve vinici už v pět hodin ráno.

„Takhle brzy jsem asi slavit ještě nezačal. Na ledové ke Kořínkům jsem se ale těšil, jsem tady rád. Jen doufám, že se dožiji půlnoci,“ říkal s úsměvem muzikant Jiří Ludvík, který se s Kořínkovými přátelí.

Jen o pár hodin později vypili svou první štamprli slivovičky řezníci v Jevišovicích. Netradiční silvestrovské lákadlo připravili zaměstnanci kulturního a sportovního centra Sýpka spolu s místní radnicí. Už v osm hodin ráno visel na hácích před sýpkou sto osmdesáti kilogramový čuník a trojice řezníků ho začínala zpracovávat.

„Od dvanácti hodin nabídneme lidem zabíjačkové speciality jako mozeček, ovar, černou polévku, jitrničky a jelítka. Děti si budou moci opéct na ohni zdarma buřty a bezplatně se mohou i vykoupat v bazénu,“ vypočítával vedoucí kulturně sportovního centra Sýpka Libor Nevrkla.

Kromě tradiční venkovské hostiny připravili pořadatelé pro dospělé domácí slivovici, svařák, grog a od čtyř hodin odpoledne i ochutnávku vín.

S pruty v rukou a nad vysekanými dírami v ledu rybníčka v Přímětcích zase strávila mrazivé dopoledne partička rybářů. „Rybáři jsou na dírkách a od půl osmé od rána už chytili dvě šedesáticenti­metrové štiky a asi pět pstruhů. Štiky jsou ale chráněné, takže je rybáři nakonec pouští zpátky do vody,“ řekl majitel rybníka Jan Vitouš ze Znojma.

Podle něj se ale v mínus pěti stupních Celsia špatně chytá. „Ne kvůli mrazu, led je ale průhledný a ryba vidí každý pohyb rybáře. Proto se chlapi nesmí vůbec hýbat,“ přiblížil Vitouš.

Většina lidí ale slavila příchod roku 2009 se svými přáteli. Ať už v nejrůznějších restauracích, hotelích či hospodách, nebo jen tak doma. „Už roky jezdíme s partou oslavovat Silvestra na chatu na vranovskou přehradu. Nikoho tam nerušíme, přes den si zasportujeme a večer popijeme a hrajeme na kytary. Lepší oslavu neznám,“ vykládal Jiří Foltýn.

Oproti jiným Silvestrům nezažilo letos příliš bujarou atmosféru centrum Znojma. Půlnoční odpalování rachejtlí a bouchání zátek šampaňského tu doprovázel nepříjemný štiplavý mráz. Do ulic si, především kvůli němu, troufnulo jen pár desítek otužilých či podnapilých lidí. Na rozdíl od předchozích let tu své neprodané zásoby neodpalovala ani početnější skupinka vietnamských obchodníků. Čtveřice městských policistů u obchodního domu Dyje tak s udržením pořádku neměla téměř žádný problém.

„Vše se obešlo bez potíží, neměli jsme žádné vážnější výjezdy,“ hlásili už na Nový rok unisono operační důstojníci městské i státní policie a také hasiči. Ti přeci jen k jednomu požáru vyjížděli.

„Ve Vranově nad Dyjí hořel obsah popelnice. Požár Zlikvidovali místní hasiči,“ popsal ale banální silvestrovskou lapálii krajský operační důstojník hasičů.

VÍCE SE DOČTETE V PÁTEČNÍM VYDÁNÍ ZNOJEMSKÉHO DENÍKU