Jak upozornil, v Podyjí mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem tvořila od roku 1918 státní hranici řeka Dyje a hluboké lesy. Toto území by samo pro útočníka představovalo nebezpečnou překážku. Události ze začátku třicátých let minulého století, které byly předzvěstí velkých politických a územních změn, vedly postupně k tomu, že se celá oblast začala měnit. „Přibyly objekty lehkého opevnění, zátarasy silnic a cest, československá armáda po celé hranici posilovala obranyschopnost a jen v Podyjí vzniklo více než padesát pevnůstek kulometného opevnění. V roce 1938, kdy se politická situace dále zhoršovala, přibyly i protitankové a protipěchotní překážky,“ poukázal Štěpánek.

Fotografie mohou lidé posílat do 20. června.
Mosty spojují. Rakouský Thayatal čeká na fotky nadšených fotografů. Pro výstavu

Jak krajina vypadala, dnes víme především prostřednictvím historických fotografií. Právě je představí výstava s názvem Podyjí 1938, která potrvá od 3. června do 30. září a její zahájení budou provázet dvě komentované prohlídky a exkurze do okolí mostu před řeku Dyji z Čížova ho Hardeggu. „Přímo na sobotu 3. června jsou připravené i dvě komentované prohlídky a exkurze do blízkého okolí celnice, které se v roce 1936 začalo měnit v militarizovanou krajinu. Exkurze povede kurátor výstavy, badatel Jan Lakosil,“ sdělil mluvčí parku. Exkurze budou začínat v deset a ve dvě hodiny a maximální počet účastníků je pětadvacet. Zájemci se mohou hlásit na adrese radek.stepanek@nppodyji.cz. 

Zdroj: Youtube

Návštěva opevnění

Vrátit se v čase mohou lidí na Znojemsku také při Dnu pevnostních muzeí, který se koná o víkendu 10 a 11. června. Speciální program připravili nadšenci ve Chvalovicích, Šatově nebo Dyjákovičkách. Lidé mohou navštívit i Pevnostní muzeum Vranov nebo Pěchotní srub Závora v Dyjákovicích i na dalších místech.

Pořadatelé se těší na návštěvníky také ve Vratěníně. "Budou se zde konat komentované prohlídky exteriéru i interiéru bunkru, rovněž představíme improvizovanou výstavku dobových předmětů s bunkrem a vojenstvím souvisejících. Atrakcí bude jistě unikátní historické vozidlo Jeep Willys MB z roku 1943 pana Schustera z Rosic, které bude parkovat poblíž bunkru. Šlo o první sériově vyráběný vůz s pohonem všech čtyř kol na světě, vyrobených bylo asi 640 tisíc kusů," pozval Jaroslav Škrdla.

Podrobný program naleznou lidé ZDE