1. 5. Zproštěni viny odešli i od krajského soudu znojemští chirurgové Pavel Čavojec a Petr Vránek. Brněnský krajský soud tak potvrdil rozsudek Okresního soudu ve Znojmě. Oba lékaři čelili obžalobě ze zanedbání povinné péče. Měli způsobit smrt pacienta na následky komplikací po operaci slepého střeva.
1. 5. Radniční věž slouží kompletně svému účelu. Poté, co provozovatel věže Milan Trojan zpřístupnil turistům její interiéry, otevřel i cyklocentrum v jejím přízemí.

3. 5. V posledních letech nejprogresivnější firma Znojemska bude investovat do výzkumu. Obřích sedmdesát milionů korun má v budoucnu umožnit společnosti Pegas upravovat netkané textilie atmosférickým plazmatem. Od čtyři roky trvajícího výzkumu si firma slibuje efektivnější a ekologičtější výrobu.

5. 5. Více než osmimilionovou pokutu pro Agrodružstvo Jevišovice potvrdil antimonopolní úřad. Strážcům regulérního trhu se nelíbilo, že se jeho šéfové spolu s dalšími producenty drůbeže domluvili na ceně, za jakou budou prodávat jateční kuřata odběratelům.

6. 5. Dyjská ulice ve Znojmě je po opravách, které trvaly měsíc a půl, zcela průjezdná. Její uzavírka přitom měla s přestávkami trvat až do poloviny července. Dyjská ulice byla uzavřena od poloviny března.

12. 5. Zhruba čtyři desítky důchodců vyrazily na městem sponzorovanou dovolenou do Chorvatska. Znojemská rada se rozhodla poslat důchodce k moři na začátku letošního roku. Radnice za to vydá z městského rozpočtu milion korun.

16. 5. Obce a podnikatelé z okolí vranovské přehrady představili novinky pro turistickou sezonu. Patří mezi ně síť cyklostezek či projekt Vranovskem na kole.

17. 5. Nečekaně brzy nabídne letos osvěžení a relaxaci znojemské Městská plovárna Louka. Jejími turnikety prošli první lidé už dnes, tedy v polovině května. První den provozu přilákal asi sto šedesát lidí.

18. 5. Modří sloni dokázali v Prostějově získat vytoužený double. Znojemští korfbalisté po třech letech znovu usedli na mistrovský trůn. Nejdříve získali titul dorostenci a vzápětí je napodobili i senioři.

19. 5. Prezident Václav Klaus jmenoval ve Velké aule pražského Karolina čtyřiadevadesát nových profesorů. Byl mezi nimi i primář ortopedického oddělení znojemské nemocnice Radek Hart. Ten svůj nový titul získal pro obor chirurgie.

21. 5. Novou publikaci nazvanou „Gránice – Gránické údolí a Karolininy sady pod Znojmem“ představili členové Okrašlovacího spolku. Ti brožuru tvořenou mapovou a textovou částí připravili s kolektivem externích spolupracovníků.

22. 5. Zřejmě nepozornost stála život jednatřicetiletého motorkáře v Hevlíně. Při předjíždění se srazil s autem. Zvýšil tak letošní statistku úmrtí na čtyři.

23. 5. Šestapadesátiletý rodák z Litobratřic zahynul při požáru svého domku. Pravděpodobně se udusil.

24. 5. Platit projektovou dokumentaci a výkupy pozemků pro státem připravovaná protipovodňová opatření odmítli na svém zasedání zastupitelé Vranova nad Dyjí. Z kasy městyse by na opatření mělo jít přes milion korun.

25. 5. Největší kemp na Znojemsku má těžkosti. Už teď funguje bez odvolaného ředitele a spoluvlastníka Pavla Svobody. Jednatelé navíc zastavili projekt rekonstrukce kempu za šestatřicet milionů, který se měl ucházet o peníze z Evropské unie. A tři minoritní vlastníci, včetně někdejšího starosty Štítar Oldřicha Veselého, chtějí svůj podíl ve společnosti prodat.

26. 5. Čarodějnice, šermíři, ale také ukázka nebezpečných hadů či dravých ptáků. To byla největší lákadla v pořadí již čtvrté znojemské Muzejní noci, která zaznamenala návštěvnický rekord. Více než čtyři tisíce čtyři sta lidí zamířilo v pátek večer do Minoristkého kláštera, na hrad a do dalších míst v centru Znojma.
26. 5. Tisíce padělků luxusních značkových kabelek a dalších napodobenin za téměř pět milionů korun. Takové množství zboží zabavili pracovníci České obchodní inspekce ve spolupráci s policisty z cizinecké policie v asijské tržnici v Hatích. Při rutinní kontrole napadl jeden z trhovců zasahujícího policistu.
26. 5. Výrazně více dětí bude od září chodit do znojemských školek. Zájem o zápis byl v některých z nich rekordní. Radnice chystá několik nových tříd.

27. 5. Výběr ze čtyř různých obědů a několika minutek pro personál, chutnější jídlo pro hospitalizované pacienty a bufet pro ostatní návštěvníky nemocnice. To všechno nabízí nový stravovací provoz, který začal fungovat ve znojemském nemocnici. Jeho výstavba trvala rok a půl a stála sto devadesát milionů korun.

28. 5. Používání symbolů města a jejich vzhled odsouhlasili zastupitelé Moravského Krumlova. Město bude používat vlajku, znak, pečetidlo a razítko. Starostovi je nedávno oficiálně předal předseda Parlamentu Miroslav Vlček.

31. 5. Přírodou v Podyjí budou turisty provádět certifikovaní průvodci. Správa parku pro ně uspořádala první kurz v historii.