Pětadvacetiletý Pavel Berky je vyučený zahradník, přesto tři roky marně hledal práci. Dnes je jedním z desítky chlapů, které můžete potkat v zelených reflexních vestách při různých pracích na ulicích Znojma. Už měsíc pracují ve zkušební době. Řídí je Městská zeleň.

„Zatím mám za sebou jen úklid černé skládky v Konicích a teď pracuju tady na Hradišti,“ říká klidným hlasem Pavel Berky. Každý všední den si musí přivstat, protože už o půl sedmé musí být na místě srazu, kde dostává společně s ostatními chlapy denní úkoly. „Ke Corsu už musím přijít v pracovním a s nářadím, protože zatím bohužel nemáme žádnou šatnu, kde bychom se mohli převlíct a hlavně po práci umýt,“ stěžuje si Berky na jedinou věc – absenci zázemí. Na Hradiště jej ráno přivezla avie a od té chvíle čistí celou Křížovnickou ulici. Hradišťáci sice většinou dobře pečují o čistotu okolo svých domů, ale práce se najde i tady.

„Okopávám trávu okolo domů a obrubníků, je toho celkem dost. Nedávno jsme za dva dny odvezli dvě a půl avie písku, trávy a odpadků,“ tvrdí Berky. V jedenáct hodin má půlhodinku na svačinu. Tu si nosí s sebou. Pak jde dokončit svůj denní plán.

„Zpočátku se na nás lidi, hlavně na vesnicích, dívali trošku divně. Snad měli strach, aby jim něco nezmizelo, ale teď už nás znají a vědí, že jsme tu kvůli práci,“ svěřuje se Berky. Když lidé vidí, že je za chlapy kus práce, chodí za jejich předákem a snaží se domluvit, kde by příště mohli pracovat. „Děkuju vám, je to tady hned hezčí,“ říká na Pavlovu adresu paní, která jede okolo na kole.

„Lidi nám někdy donesou i papír, na kterém je pochvala za práci,“ doplňuje Berky. Stejně jako on, i ostatní pracovníci projektu jsou ve tříměsíční zkušební lhůtě. Mají smluvní plat devět tisíc sto osmdesát korun hrubého. „Chtěl bych, aby mi zaměstnavatel prodloužil pracovní smlouvu i po zkušebce. Třeba pak přijde i nějaké osobní ohodnocení a prémie, jsem rád za každou korunu,“ dodává Pavel Berky.