Už několik týdnů mají lidé na sídlišti v dolní části Znojma bouřlivé téma k diskusi. Podle některých se mají do jednoho z paneláku sestěhovat sociálně slabé romské rodiny z brněnského Cejlu. Podle radnice to ale není pravda. Obyvatelé tamního sídliště jsou ale přesvědčeni o opaku.„Některý ze zdejších městských paneláků se prý má prodávat soukromé firmě. Ta má údajně sestěhovat třicet romských rodin do tohoto domu a „vydělávat" tak na příspěvcích na sociální bydlení," napsal do redakce Znojemského deníku Jan Kadraba.

Že je téma na tamním sídlišti opravdu žhavé, potvrdil redakci i další obyvatel města. „Můj zaměstnanec s tím teď přišel do práce, prý tam lidem kvůli tomu hrozí výpovědi z nájmů a chystají proto i petice," popsal muž, který nechtěl být jmenován, jeho jméno ale redakce zná.

Jedna z žen, která bydlí na Sokolovské ulici, se k tématu nechtěla veřejně vyjadřovat. „Ale mezi lidmi to tady vře. Skutečně se toho bojíme," řekla redaktorovi Deníku.

Vedení města ale tvrdí, že hlasy o hromadném přistěhování romských rodin do Znojma jsou vymyšlené. „Opravdu nemáme žádné informace o tom, že by se do Znojma měli stěhovat další Romové," prohlásila mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Její slova potvrdil i šéf městského odboru sociálních věcí Karel Burdík. „A nevíme ani o tom, že by se sem v poslední době nějaký větší počet lidí nastěhoval," řekl.

Vedení radnice vzkazuje, že není pravda ani to, že se má prodávat panelový dům na Sokolovské soukromé firmě. „Co se týče Sokolovské, tak prodej domu soukromé firmě je čirá fáma. Prodej bytů tam probíhá na základě schválených zásad pro prodej bytových jednotek," nastínila mluvčí města.

Obyvatelé města se hromadného stěhování sociálně slabých rodin začali obávat poté, co zjara letošního roku našlo ve Znojmě svůj nový domov na padesát Romů z východu Slovenska. Deset rodin skončilo v nájmu v soukromé ubytovně nacházející se na Vídeňské třídě pod znojemskou prodejnou Albert. Někteří obyvatelé Znojma mají nyní strach, že se nastěhováním lidí, kteří jsou dlouhodobě bez práce, jen zvýší kriminalita ve městě.

A proč si vlastně zjara letoška vybrali lidé bez práce ze Slovenska k bydlení jihomoravské město známé vysokou nezaměstnaností? Podle Martina Kovalčíka z organizace Člověk v tísni je důvod takového stěhování prostý.

Podobnou situaci monitorují totiž i jinde v zemi a obecně lze podle něj říci, že za takovým stěhováním stojí finanční zisky majitelů levných ubytoven a hotelů. „Ukazuje se, že mít takovouto ubytovnu je docela dobrý byznys, protože nájmy v nich jsou docela šílené. Za jednu malou místnost čtyři krát čtyři, kde není žádné zázemí, se platí i dvanáct třináct tisíc," naznačil.

A fakt, že tak vysoký nájem platí majitelům ubytoven často lidé s minimálními příjmy, je podle něj jen zdánlivým paradoxem. „Majitel ubytovny dostává totiž tyto peníze za nájem rovnou od úřadu ze sociálních dávek," přiblížil nedávno praxi Kovalčík.

VOJTĚCH SMOLA