Sotva týden před devatenáctým výročím vzniku Národního parku Podyjí opustil jeho vedení první a jediný ředitel správy parku Tomáš Rothröckl. Od pondělí povýšil, stal se náměstkem ministra životního prostředí. Správu nyní povede jeho zástupce Petr Vančura.

Ministr životního prostředí Jan Dusík jmenoval Rothröckla do funkce poté, co funkci složil dosavadní náměstek František Pelc. „Mám zájem na zachování kontinuity práce sekce ochrany přírody a krajiny a proto jsem si vybral do funkce svého náměstka Tomáše Rothröckla, s jehož prací ve vedení Národního parku Podyjí jsem dlouhodobě spokojený,“ řekl výměně náměstků ministr Dusík.

„Tím, že přebírám sekci ochrany přírody a krajiny zůstávám ve svém oboru. Nyní začínám přebíráním agendy, která je velmi rozsáhlá,“ řekl ke svému jmenování Rothröckl.

Osobní výzva

Jak dodal, těší se na užší spolupráci s vedením resortu. „Vítám také možnost širšího působení v ochraně přírody v rámci celé republiky. Práci zanechanou Františkem Pelcem beru jako svoji osobní výzvu a budu s kolegy velice rád pokračovat v daném trendu,“ naznačil své plány nový náměstek.
Zatím nechtěl komentovat, jak dlouhé může jeho působení na ministerstvu být a zda se případně vrátí zpět do čela Národního parku Podyjí.

Jeho předchůdce František Pelc potvrdil, že funkci opustil z vlastního rozhodnutí. „Odcházím s pocitem, že jsem naplnil, co jsem si předsevzal. Povedlo se mi dokončit a prosadit novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, prosadit seznam Evropsky významných lokalit NATURA 2000 ve vládě a zahájit projekt na vyhlášení několika nových chráněných území,“ vypočítal Pelc. Rothröckl po něm převezme snahu prosadit několik novel zákonů, které jsou zatím zablokované ve Sněmovně.

„Na ministerstvu vyvstala naléhavá potřeba obsadit pozici šéfa sekce přírody a krajiny. Pan ministr oslovil ředitele Rothröckla a ten jeho nabídku přijal. Proto bylo zapotřebí zajistit řízení správy národního parku. Jejím řízením jsem byl pověřen já,“ uvedl dosavadní náměstek správy parku Vančura.

Své pověření označil za časově omezené. „Nepředpokládám žádné radikální změny. Organizace bude uvnitř i navenek fungovat podobně jako dosud,“ dodal Vančura.

Vrátí se?

Z prvních vyjádření není zatím jasné, zda se Rothröckl například po volbách na konci května vrátí do své funkce ve Znojmě, nebo zda ministerstvo vypíše na nového ředitele parku výběrové řízení. Nový náměstek se omezil na konstatování, že vypsání konkursu je v kompetenci ministra. Ministerstvo životního prostředí pouze sdělilo, že Petr Vančura je dočasně pověřen řízením správy parku.

„S tehdejším náměstkem Vančurou jsem už vícekrát jednal. Vždy jsme měli korektní vztahy, vážím si ho jako odborníka i jako člověka,“ ocenil přechodného šéfa parku starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra, který je též jedním z představitelů sdružení obcí, známého kritickým postojem k úředním rozhodováním správy.

Starosta připustil, že s bývalým ředitelem měli v záležitostech například stavebních řízení různé názory. „Snažili jsme to ale oboustranně řešit. Panu náměstkovi samozřejmě přeji, ať se mu v Praze daří,“ dodal starosta s tím, že jsou témata, kde snadno najdou společnou řeč.
„Věřím, že bychom mohli užitečně spolupracovat například v naší snaze o spravedlivější rozdělování dotací pro obce v okolí parku. Pan Rothröckl tuhle záležitost zná velmi dobře a zblízka,“ uvedl starosta Vedra.

Tomáš Rothröckl je nejméně čtvrtým znojemským funkcionářem, který dosáhl na pozici náměstka ministra. Bývalý poslanec Dalibor Štambera působil jako náměstek sociálně demokratické ministryně Milady Emmerové a někdejší senátor, lidovec Milan Špaček, byl náměstkem její stranické kolegyně Marie Součkové. Nyní na ministerstvu zdravotnictví nyní působí Martin Plíšek (TOP 09). Je náměstkem Dany Juráskové, kterou do úřednické vlády nominovala ODS.