Národní kulturní památka, Rotunda svaté Kateřiny ve Znojmě, hlásí pro letošní turistickou sezonu zavřeno. Magnetem pro návštěvníky města by se mohlo stát adrenalinové podzemí. Lákat bude i nové informační centrum VOC, které bude fungovat od dubna ve Vlkově věži. Odborníci na cestovní ruch ale hodnotí počínání města jako nekoncepční a postrádají ucelenou propagaci.

Rotundu a její okolí čekají rozsáhlé opravy, do kterých hodlá město investovat částku přesahující čtyři miliony korun. Dojde zejména k otevření celého prostoru a úpravě zdi, která oddělovala areál pivovaru od rotundy. Řemeslníci se pustí také do úprav svahu, schodiště nebo třeba sklepení.

„Uzavření smlouvy se zhotovitelem předpokládáme na konci května. Práce by měly skončit v srpnu. Nutný bude samozřejmě také archeologický průzkum a možné nálezy nebo nepředvídatelné okolnosti by mohly termín prodloužit," vysvětlila mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Zklamání nad ztracenou sezónou netají ředitelka Jihomoravského muzea ve Znojmě, které má rotundu ve správě.

„Tuším, že problém bude v zákoně o veřejných zakázkách a město musí dodržet všechny procesní záležitosti a stanovené lhůty. Chápu, že opravy nešlo odsunout na podzim, vzhledem ke klimatickým podmínkám," nechala se slyšet ředitelka muzea Vladimíra Durajková.

Rotunda, známý magnet pro turisty, zůstane tedy letos bez návštěvníků. Ti mohou obdivovat alespoň znojemský hrad. „Přízemí hradu otevřeme od prvního května, řemeslníci budou opravovat část kaple nad černou kuchyní, což zpřístupnění hradu neovlivní. Lidé se mohou těšit na expozici historického nábytku, hudební a pánský salón. Nabídneme jim také barokní oltář, který se nově vrací do kaple po více než dvaceti letech. Připravili jsme též ukázku děl Hugo Lederera a do císařského sálu se vrací obrazová galerie," pozvala Durajková.

Práce na hradě si vyžádají náklady přesahující tři miliony korun. „Hrad čekají opravy krovu a stropu pod nimi ve středním křídle zámku, opravy omítek, případně restaurátorské práce, výměna střešní krytiny nebo také nové klempířské prvky," vypočítala mluvčí města.

Na jaře se mohou lidé těšit na dlouho avizované nové adrenalinové trasy znojemského podzemí. Jejich budování trvalo přibližně jeden rok a přišlo na třináct milionů korun. Více než polovinu pokryly evropské dotace. „Práce pokračují dle harmonogramu, spuštění je naplánováno na turistickou sezonu, přesný termín však ještě stanovený není," odpověděla na otázku Deníku, týkající se termínu zpřístupnění, mluvčí města.

Finišující práce potvrdil šéf Znojemské Besedy Dušan Varga. „Nové trasy budou dokončené koncem března, na duben plánujeme zkušební provoz a od začátku května bude nové podzemí přístupné turistům," přiblížil.

Příznivci prohlídek s nádechem tajemna a nebezpečí obdrží při vchodu do podzemí ochranný oděv a přilbu se světlem. Na cestě po nových trasách se budou brodit chladnou vodou, šplhat po žebřících nebo se protahovat úzkými průchody.

Na nekoncepčnost, vedoucí k neucelené propagaci města v oblasti cestovního ruchu, poukazuje odborník na marketing Pavel Kovařík. „Zásadní problém spatřuji v tom, že nevidím jasný cíl, kam město v oblasti cestovního ruchu směřuje. Ve Znojmě působí na poli cestovního ruchu nejrůznější subjekty, které spolu příliš nespolupracují. Je fakt, že zavřená rotunda je lákadlem pro turisty, které by mohlo pro jednu sezonu nahradit adrenalinové podzemí," podotkl Kovařík.

Otevření se letos v dubnu dočká po dvou letech Vlkova věž. Sdružení VOC Znojmo hodlá ve věži zřídit vinařské informační centrum. „Turisté, kteří přijedou do Znojma, se logicky ptají, kde mohou ochutnat víno. Tuto možnost jim nabídneme, včetně prohlídky věže. Hledal jsem nějaké prostory v centru města a Vlkova věž je ideální. Pronajali jsme si ji na deset let," vysvětlil předseda sdružení VOC Znojmo František Koudela.