Prodej sto sedmdesáti bytů, prodejen a skladů pražské firmě za dvaašedesát milionů korun poslali znojemským zastupitelům městští radní. Opoziční zastupitelé poukazují na chybějící analýzy a chystají kritiku. Radnice obchod považuje za úspěch. „Na prodeji bytových a nebytových jednotek utrží město dvaašedesát milionů, což je o sedmatřicet procent více, než byla minimální kupní cena. Nabídkové řízení, které bylo město nuceno poprvé zrušit, neboť vítězný uchazeč nedodržel v některých případech minimální nabídkovou kupní cenu stanovenou znaleckým posudkem, vypsalo v září opětovně," uvedla po oznámení výsledku soutěže mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Město tehdy soutěž zrušilo proto, že vítězná firma, už tehdy pražská firma FK Capital, u některých bytů nabídla méně, než činila pro danou položku minimální cena. Celkově však společnost nabídla už tehdy cenu významně vyšší, než bylo požadované minimum. Radní pak do balíku přihodili zhruba třicet dalších bytů a dalších prostor a soutěž vyhlásili znovu.

Podle starosty Vlastimila Gabrhela může být město na tento obchod hrdé. „Díky transparentnímu a otevřenému nabídkovému řízení tak do městského rozpočtu získáme daleko více peněz, než jsme očekávali. Je to důkaz nejen efektivního hospodaření města, ale i dobrá zpráva pro všechny občany," podotkl Gabrhel.

Město prodává
- 109 bytů obsazených nájemníky, kteří nevyužili možnost byt koupit za 40 procent odhadní ceny, když jim je město nabídlo
- 41 prázdných bytů, které v řadě případů potřebují různě nákladnou opravu a modernizaci
- 23 nebytových prostor tedy kanceláří, skladů a provozoven, některé rovněž obsazené

Opozice o výhodnosti a prospěšnosti prodeje balíku ovšem vůbec přesvědčena není. „Při oznámení výsledku prodeje jsme slyšeli, že dostaneme požadované analýzy, nic jsme ale dosud neobdrželi, nemáme proto všechny potřebné informace. I z toho, co víme, ale máme argumenty a otázky, které na zastupitelstvu předložíme. Budeme proti prodeji," sdělil opoziční zastupitel Jiří Ludvík.

Naznačil také, které argumenty hodlá se svými kolegy použít. „Bylo možné nabízené byty prodat lépe, pokud by je město rozdělilo na rozumné celky, nabídka proto není příliš výhodná. Kupcem je firma stará teprve rok, tedy prakticky bez historie. Zkrátka budeme argumentovat podobně jako pan starosta, když ruší například některé soutěže. A jsme zvědaví, jak se s tím vyrovná," dodal Ludvík.

Na znojemské zastupitele se po vyhlášení výsledku obrátil i zástupce vítězné firmy Ondřej Karhan. „Naše nabídnutá kupní cena je na samé horní hranici únosnosti a odkup považujeme za velice výhodný pro samotné město. Pokud zastupitelstvo naši nabídku schválí, jsme připraveni radním a zastupitelům představit nejen naši firmu, ale i její budoucí podnikatelské záměry ve Znojmě," slíbil zastupitelům Karhan.

Společnost FK Capital charakterizoval jako rodinnou firmu zaměřující se na investice mimo jiné do nemovitostí po celé republice.

Pokud zastupitelé výsledek soutěže schválí, získá společnost za dvaašedesát milionů sto devět obsazených, jednačtyřicet prázdných bytů a třiadvacet provozen a skladů. Město za soubor požadovalo nejméně pětačtyřicet milionů.