Vedení obce tvrdí, že se se soukromým zemědělcem nebylo možné dohodnout. Menší část půdy pod rybníčkem je totiž obecní, větší v majetku podnikatele.

„Nabízeli jsme za jeho pozemky vše možné od pronájmu přes náhradní půdu třikrát větší výměry, než pan Plíšek vlastní. Bohužel na naše návrhy nepřistoupil. Tvrdil, že by to pro něj bylo prodělečné,“ uvedla starostka Rozkoše Jarmila Zelníčková.

Argumentace vedení obce se však nelíbí druhé straně. „To není fér. Chtěl jsem jen, aby se veškeré nedostatky, spojené se zaměřením rybníka a jeho legalizací daly do pořádku. Dokoupil jsem postupně kousky půdy. Vše včetně právníka a zaměření mne stálo celkem sto tisíc,“ sdělil Plíšek.

„Žádal jsem obec o tři hektary pozemků. Souhlasili s tím, že jim dám veškeré dokumenty k rybníku pro jeho legalizaci. Ty jsem si platil ze svého. Nakonec mi řekli, že mi dají jen hektar. Navíc za tři dny od posledního jednání se tady objevili úředníci ze životního prostředí. Teď jsem dostal vyrozumění, že obec má hráz odstranit,“ přiblížil Plíšek.

Dodal, že by byl rád, kdyby rybník zůstal zachovaný. „Chci, aby rybník, za jehož většinu jsem dvacet let platil daň, byl celý můj. Já sním jednoho kapra za rok, takže jim ho klidně pronajmu. Mrzí mne ale, že obec neříká pravdu,“ zlobil se Plíšek.

Obě strany sporu potvrzují, že jde o letitou záležitost. „Obec vlastní větší rybník Radňovec a někdy v sedmdesátých letech vznikla na jeho konci hráz a další menší rybníček. Z jedné třetiny je na obecním pozemku a zbytek se rozšířil na pozemky soukromého majitele. Ale bude mu k ničemu, je tam totiž jakýsi biokoridor. Osobně také chci, aby tam zůstal,“ řekla starostka Zelníčková.

Nad sporem kroutí hlavou i místní lidé. „Myslím si, že se pan Plíšek zbytečně zabejčil. Za každou cenu chce to svoje a to je ta potíž. Vím, jaký byl problém, když mu lidi při výlovu toho velkého rybníka podupali kus jeho pozemku. Je to nešťastný spor. Mělo by zůstat vše při starém a obec by se měla se zemědělcem definitivně dohodnout. Když se rybníček koncem sedmdesátých let budoval, všichni věřili, že tady bude na věčné časy. Nikdo tehdy pozemky neřešil,“ řekl například Luděk Horák.

Znojemský úřad se celou věcí již zabýval a vydal podle slov vedoucího odboru životního prostředí Jaromíra Mičky rozporuplné stanovisko.

„Zjistili jsme, že před desítkami let rybáři vybudovali v Rozkoši další rybník. Neexistují však žádné doklady, že by vše prošlo stavebním řízením,“ informoval Mička.