S miliardou a čtrnácti miliony korun příjmů počítá pro příští rok vedení znojemské radnice. Městský rozpočet tak poprvé ve své historii překoná devítimístnou cifru.

Největší navýšení příjmové stránky rozpočtu oproti loňskému roku je v kapitole Výstavba. Radnice očekává více než čtyřiaosmdesát milionů korun státních dotací. „Jde o peníze na rekonstrukci Horního náměstí, plavecký bazén ve škole v Příměticích, výstavbu Mariánské kaple či opravu víceúčelového hřiště v areálu Tělovýchovné jednoty. To jsou akce, kde už předpokládáme státní dotace,“ uvedl starosta Znojma Petr Nezveda.

O devatenáct milionů korun více než vloni by měli zaplatit za nájem obyvatelé v městských bytech. Zatímco letos chtělo město vybrat na pronájmu městských bytů osmašedesát milionů korun, příští rok by to mělo být sedmaosmdesát milionů. „To je rozdíl, který vznikl zákonem umožněným navýšením nájemného. Na druhou stranu, tedy do oprav městského bytového fondu, přitom půjde pětaosmdesát milionů korun,“ vysvětlil starosta.

O třetinu více než letos chce radnice vybrat na správních poplatcích. Příští rok by měly obohatit městskou pokladnu o čtyřiadvacet milionů korun. A ohánět se zřejmě budou muset i strážníci. Ti mají podle návrhu rozpočtu vybrat za dopravní přestupky o jeden milion korun více než podle rozpočtu nynějšího. To je přesně o třetinu. A aby splnili plánovaný příjem rozpočtu v položce ostatní sankční platby, budou muset vystavit dvaapůlkrát více pokut.

„To není tak úplně pravda. Oproti plánovanému rozpočtu vybrala městská policie více peněz už letos a návrh rozpočtu tak vychází ze skutečných čísel. Městskou policii i odbor dopravy jsme honili letos a budeme je honit i příští rok. Není to ale kvůli plnění městské pokladny. Neukáznění řidiči nám umožňují dělat bohulibé věci pro město,“ ohradil se starosta. Výdajová stránka městského rozpočtu může potěšit třeba zaměstnance radnice. Jejich mzdy mají v příštím roce vzrůst skoro o sedm procent.

Vzhledem k rozložení sil ve znojemském zastupitelstvu je pravděpodobné, že navržený rozpočet projde. „Jsem rád, že návrh rozpočtu umožňuje financovat všechny akce, které jsme si naplánovali. Úspěchem je získání čtyřiaosmdesáti milionů dotací. A je dobře, že se podařilo odsouhlasit v radě rozpočet jako vyrovnaný,“ dodal starosta Znojma.

Z opozičních zastupitelů se k rozpočtu nechtěl zatím nikdo vyjádřit. Do rukou ho dostali teprve v pondělí. Zastupitelstvo se jím bude zabývat na svém letošním posledním zasedání.