Pro děti mají pořadatelky připravené dílničky, kde si vyrábí papírové zajíčky a zdobí perníčky. „Zajíčka jsem si už vyrobila a perník si půjdu nazdobit za chvíli. Jsem tady poprvé a jarmark se mi líbí právě proto, že si tady můžu něco vyrobit,“ říká dvanáctiletá Terka Kameníková.

U stolku stojí i její maminka. „O jarmarku jsme se dozvěděla ve školce, kam chodí naše mladší dcerka, tak jsme si řekli, že se zajdeme podívat, co je tu zajímavého,“ doplňuje Jana Kameníková.

I vémyslická školka má v sále stolek se svými výrobky. „Děti tvoření na jarmark vážně baví, zapojují se i ty, které k takovým činnostem jinak zrovna netíhnou. A protože naše děti vedeme i k tomu, aby poznávaly k čemu jsou peníze a jakou mají hodnotu, bavíme se s nimi o tom, jak naložíme s výtěžkem z prodeje výrobků na jarmarku,“ vysvětluje učitelka Ivana Kotrncová.

V sále je živo, u stolků místních výrobců se střídají diskutující skupinky, další návštěvníci posedávají v družném hovoru u kávy nebo vína. Jedno z děvčat přes půl sálu zahlédne, že zrovna přichází její tatínek. Hned vezme, co si zrovna v dílničce vytvořila a spěchá ke vchodu se pochlubit. Tatínek nešetří pochvalou.

Své výrobky ukazují především místní. Se svými háčkovanými ozdobami na kraslice tu má stolek Dana Klohnová. „Říkám jim oblečky pro vajíčka, jeden mám uháčkovaný za půl hodinky třeba večer u televize. Na jarmark chodím ráda, pořád hledám nějaké nápady a inspiraci a tady vždycky něco najdu,“ pochvaluje si Klohnová.

Hned u dveří má své výrobky rozložené Monika Nešporová z Valtic. „Po jarmarcích jezdím ráda, vždycky něco prodám a potkám se také se zajímavými lidmi a s přáteli, které mám i tady ve Vémyslicích. A také si trochu odpočinu od dětí, ty si teď užívají s tatínkem,“ usmívá se Nešporová.

Lidé se zastavují o stolku plného sladkostí, které vyrábí Vít Holý. „K čokoládě a jinému cukroví mě přivedl příklad prababičky a babičky. Studuji druhým rokem cukrářskou školu v Bzenci a pořád něco vyrábím. I doma třeba vánoční cukroví dělám já,“ vysvětluje šestnáctiletý mladík mezi nabízením vzorků k ochutnání.

Vémyslické maminky pořádají jarmark už potřetí. „Děláme jarní a vánoční. Vždycky se sejdou především místní šikovní lidé, kteří například háčkují, drátkují vyrábí cukroví, svíčky či výrobky z pedugu a další. Díky spolupráci dobrovolníků máme také dílničky pro děti, kde si vyzkouší výrobu zajíčku zdobení perníčků a pletení velikonoční žíly. Maminky a babičky také připravily občerstvení pro návštěvníky,“ uvádí jedna z hlavních organizátorek Lenka Benáková.

Jak dodává, neformální spolek maminek pořádá i další akce během roku. „Například o čarodějnicích se maminky převlečou a dělají pro děti strašidelné divadlo. Podílíme se také na drakiádě a dalších akcích,“ vypočítává Benáková.