Jak vykotlaný zub zela v Klácelově ulici ruina historického domu sahajícího svým původem až do středověku. Do roka má na stejném místě stát historizující dům s mázhausem, přízemním nebytovým prostorem a čtyřmi mezonetovými byty. Zedníci se v těchto dnech pustili do práce, zatím odstraňují zbytky původního zdiva.

„Už bylo načase. Je dobře, že ta ruina zmizí. Byla to ostuda, a navíc nás přímo ohrožovala. Na vlastní oči jsem před třemi lety viděl pád boční stěny. Bylo tehdy jediné štěstí, že se zeď podlomila na opačnou stranu. Jinak mohli zahynout čtyři lidé,“ komentoval pohled na pracující zedníky František Ratinský, obyvatel jednoho z blízkých domů.

Připomněl tak zřejmě nejvážnější incident spojený s ruinou, kterou tehdy vlastnila pražská firma. Kvůli padajícímu zdivu byla tehdy Klácelova ulice krátce uzavřena. Dům posléze změnil vlastníka a nynější majitel zahajuje několik let připravovanou dostavbu.

„Práce mám rozvržené do dvou etap. Do března či dubna má stavební firma odevzdat hrubou stavbu, vše bych pak chtěl mít hotové do konce příštího roku,“ uvedl majitel domu, architekt Petr Skrušný.

Krátce po zahájení prací museli stavbaři s památkáři projednat změnu původních plánů. „Chtěli jsme zachovat původní obvodové zdivo a asanovat je. Zjistili jsme, že to už není možné. Středověké zdi totiž tvořily naskládané kameny vysypané všelijakým nepořádkem. Záměr zdivo navrtat a prolévat zpevňující hmotou jsme nemohli provést, protože by kameny ze zdi vypadávaly,“ uvedl šéf stavební firmy Václav Šalomoun.

Po odklizení původního zdiva se pak zedníci pustí do práce na nové stavbě. „Očekávám, že s nynějšími pracemi skončíme nejpozději do dvou týdnů a ještě během podzimu začneme stavět,“ dodal Šalomoun.

Památkáři s vynucenou změnou plánů souhlasili. „Na základě sdělení stavební firmy a zejména vyjádření statika jsme s odstraněním zdiva souhlasili. Cenné kamenické prvky převzal restaurátor. Po odborném ošetření je stavebník vrátí na původní místo ve fasádě,“ uvedl znojemský památkář Jan Kozdas.

Do restaurátorské dílny v Šatově putovala zejména pozdně gotická klenba vsazená do obvodové zdi zchátralého domu. Nyní architekt Skrušný na rohu Klácelovy a Malé Františkánské chystá patrový dům v historizujícím stylu. „Na základě zjištěných poznatků a dokladů jsme přesvědčeni, že dům byl před požárem původně patrový a že patro mělo hrázděnou dřevěnou konstrukci. To chci v nové podobě domu připomenout. V přízemí bude nebytový prostor a dochovaný mázhaus. V patře, které bude propojené s podkrovím, plánuji čtyři mezonetové byty. Rozpočet celé stavby činí třináct milionů korun,“ načrtl své plány Skrušný.

Památkář Kozdas připomněl, že v podobě dochované z devatenáctého století byl dům přízemní. „Řada odborníků se ale shodla, že torzo točitého kamenného schodiště skutečně svědčí o tom, že dříve dům patro měl. Vzhledem k tomu, že se nachází v souvislé městské zástavbě, nebylo možné ani trvat na zachování nějakého torza. Nový dům historizujícího stylu je v tomto případě nezbytným řešením. Vzhledem k dochovanému a cennému klenutému mázhausu je navíc zapotřebí, aby se dům co nejdřív ocitl pod střechou,“ poznamenal Kozdas.

Zdevastovaný dům padl Skrušnému do oka z několika důvodů. Jeho obnovu bere jako dlouhodobou investici. „Je na zajímavém místě, pořizovací cena nebyla tak docela nerozumná a je to pro mě svým způsobem také výzva. Jak budoucí zákazníci ocení nabídku bytů v historickém centru města, teprve uvidíme. Na jedné straně je možné, že čas pro stěhování do středu města ještě nepřišel. Na druhé straně dům v ulici Přemyslovců, který jsem rekonstruoval, už mám po obchodní stránce prakticky vyřešený,“ přemítal Skrušný.

Dům v Klácelově ulici i budovu na rohu ulic Přemyslovců a Velká Františkánská památkáři zapsali do seznamu nejohroženějších památek ve Znojmě.