Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ruina v Klácelově ulici: poslední na řadě

Znojmo /FOTOGALERIE/ - Domy v centru Znojma, které byly na seznamu ohrožených památek, dostávají novou tvář. Ve Veselé 13 funguje nový hotel, příští rok začnou opravy trosek v Klácelově.

10.11.2009 7
SDÍLEJ:

Z domu ze čtrnáctého století na adrese Veselá 13 je nyní moderní hotel s příjemnou restaurací.Foto: DENÍK/Archiv

Zničené budovy v centru Znojma ožívají. Domy, které byly na seznamu nejzdevastovanějších památek jižní Moravy, podstatně mění svoji tvář i využití. Lidé v nich najdou nové byty, restauraci či malé provozovny.

Jako výjimečnou hodnotí možnost rekonstruovat domy v historickém jádru města brněnský architekt Petr Skrušný. „Je jen málo měst u nás, ve kterých je možné získat domy k rekonstrukci s takovou historií a potenciálem k dalšímu využití. V centru Znojma nyní vlastníme a hodláme opravit čtyři takové domy. Jsou to budovy v ulicích Přemyslovců,Velká Mikulášská, Malá Mikulášská a rohový dům ulic Klácelova a Malá Mikulášská,“ uvedl Skrušný.

Renomovaný architekt ocenil pozitivní přístup a nabídnutou finanční výpomoc ze strany vedení města. „Také proto jsme se rozhodli ve Znojmě investovat. Všechny domy, které nakupujeme, jsou víceméně vybydlené a v havarijním stavu, takže při projektovém zvažování o jejich dalším využití máme volné ruce. Samozřejmě musíme respektovat limity a doporučení památkářů,“ nastínil Skrušný.

Přemyslovců 7

Specializovaná firma v těchto dnech dokončuje opravu rohového domu v ulici Přemyslovců. „Vzniknou zde tři byty a tři nebytové prostory. Příští rok se pustíme do asi nejnáročnější akce a tou bude rekonstrukce objektu na rohu Klácelovy ulice a Malé Františkánské,“ sdělil architekt.

Z původní stavby, která je dnes nevábnou ruinou, ohrožující před statickým zajištěním své okolí, zůstane jen torzo kamenného zdiva, lomený gotický oblouk v průčelí a asi tři fragmenty původních stěn.

Opravy již spolykaly miliony korun. „Do oprav domu v ulici Přemyslovců jsme již vložili přibližně čtyři miliony korun a další čtyři ještě proinvestujeme do jara příštího roku. Poté budeme objekt nabízet k prodeji a získané prostředky použijeme na další akci,“ přiblížil Skrušný.

Dodal, že z tohoto domu museli dělníci odvézt patnáct devítikubíkových kontejnerů komunálního odpadu. „V domě Klácelova - Malá Františkánská si zase jeden podnikatel, který dům vlastnil před námi, udělal soukromou skládku, když opravoval jiný objekt,“ dodal architekt.

Stavebníky do Znojma přilákal také Fond revitalizace, který vznikl teprve před dvěma roky. „Nemovitost ve Veselé 13 má příslib dotace z Fondu revitalizace ve výši jeden milion a dvě stě tisíc korun, v ulici Přemyslovců pak milion korun. K samotnému proplacení peněz ještě nedošlo. Víme ale, že oba majitelé by již brzy měli mít hotové podklady pro konečnou kontrolu a následné schválení dotace,“ uvedla mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Kvalitní investor

Náročnost rekonstrukcí historických domů potvrdil znojemský památkář Jan Kozdas. „Ekonomickou sílu a kvalitu investora nebudu hodnotit. Je však patrné, že ji rozhodně má. Důležitým aspektem je pak kvalitní připravenost, která souvisí s dobrou vůlí vlastníka. A tady si dovolím říci, že pan architekt Petr Skrušný je investorem, který žádá řešení, jenž je v souladu s historickým prostředím,“ řekl Kozdas.

Podle odborníka jsou rekonstrukce památek v centru Znojma rozhodně přínosem. „Obnoví se kulturně historická hodnota, která ladí oku a je příjemná pro pobyt místních i návštěvníků města. Navíc vznikne atraktivní bydlení a drobné provozovny, které by měly oživit ulice Znojma,“ uvedl Kozdas.

Historický průzkum objektu v ulici Klácelova potvrdil, že dům byl původně dvoupodlažní. „Tím, že jej investor obnoví, naroste mu kapacita a dům pak dvojnásobně zhodnotí. Je to pro něj určitá odměna za poctivý stavebně historický průzkum,“ uzavřel památkář.

Opravy domů vítají i místní obyvatelé. „Opravené domy se mi rozhodně líbí. Byli jsme se podívat v hotelu ve Veselé ulici a ten dům je opravdu krásný. I uvnitř,“ potvrdil Zbyněk Kulíšek, který bydlí nedaleko opravených historických domů.

Autor: Dalibor Krutiš

10.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení