Rachot padající zdi a výkřik zděšené ženy. Takovou kulisu zažili lidé před několika lety v centru Znojma. Nechybělo mnoho a zeď spadla na projíždějící cyklistku. Dům na rohu ulic Klácelova a Malá Františkánská, který patří pražské společnosti Star, se dnes dál rozpadá. Ruiny podle památkářů ohrožují chodce.

„Před lety jsme odstraňovali spadenou část zdi a zajistili jsme proti pádu další části. Zabezpečili jsme objekt tak, aby nebyl přístupný a aby nepršelo na zdi,“ uvedl majitel stavební firmy Jiří Jelínek.

Podnikatelský záměr s domem, který je dnes ruinou, měl hoteliér Jiří Kárník. „Před mnoha lety jsem ten dům koupil. Tenkrát to nebyla žádná památka. Chtěl jsem tam stavět penzion,“ potvrdil Kárník. Nedohodl se však s úředníky. „Památkáři mi nepovolili stavět do patra,“ upřesnil Kárník.
Po letech objekt prodal pražské firmě Star.

Majitel mlčí

O záměru firmy hovoří současná vedoucí Odboru památkové péče. „Vlastník domu požádal o zrušení prohlášení objektu za památku. Objekt však dál památkou zůstává. Kontaktovali jsme vlastníka, který chce údajně do domu investovat. V současné době by měl majitel objekt zajistit nějakou dřevěnou konstrukcí tak, aby do něj neteklo,“ uvedla vedoucí odboru Alena Křivánková. Společnost, které objekt patří podle ní zvažovala využití dnešní ruiny pro ubytování či kanceláře. „Myslím si, že bezpečně zajištěný ten objekt není,“ dodala Křivánková.

Vyjádření společnosti Star se redakci nepodařilo získat.

Podle radního Jiřího Kacetla se na stavu zmíněného domu podepsalo více vlivů. „Rozhodující ale bylo chybné rozhodnutí bývalé vedoucí odboru památkové péče, paní Tojšlové – Bártové. Ona souhlasila s odstraněním střechy domu, který byl v havarijním stavu. To byla zásadní chyba,“ uvedl Kacetl. Dnešní stav by podle něj měl řešit odbor výstavby.

„Ten by měl majitele upozornit, že objekt je v havarijním stavu. Stavební zákon na toto pamatuje a majitel může dostat i sankci,“ doplnil Kacetl. Vyjádření bývalé vedoucí odboru Jitky Bártové, která dnes pracuje na krajském úřadu Pardubického kraje, se nepodařilo získat. Podle jejího nadřízeného je na dovolené.

Zřícenina přitahuje mladé lidi. „V těch ruinách se fotí snad každá druhá svatba,“ přiblížil podnikatel Kárník.

Dalibor Kurtiš