Je studené zimní ráno, ulicí Dr. Janského svižně prochází poštovní doručovatelka. Už má skoro všechny zásilky lidem v této ulici roznesené, v tašce ale zůstává ještě několik tisíc na důchody. Blíží se k poslednímu domu na konci slepé ulice. Je sama. Nikde ani živáčka. Náhle se jako blesk odněkud vyřítí postava. Maskovaný muž několika skoky přiběhne k pošťačce a strhává ji poštovní kabelu z ramene. Žena se brání a křičí o pomoc. Po krátkém zápase ji chlap přemůže a chvatně mizí v lese.

Tak nějak mohl vypadat scénář přepadení pošťačky, které se v ulici Dr. Janského odehrálo už před sedmi roky. Teprve v úterý však soudce, státní zástupce a policie přistoupili k rekonstrukci. Znojemský soudce Pavel Rujbr se přímo v terénu patrně pokoušel ověřit, zda Antonín Škrdla, který se před rokem překvapivě přiznal ke třem loupežným přepadením, mohl pošťačku u Městského lesíka skutečně přepadnout a okrást. Za stejný čin si už přitom, zřejmě neprávem, odpykali trest dva jiní muži.

Celý prostor rekonstrukce police obehnala páskou. „Dál nesmíte. Je tady policejní vyšetřování. Běžte prosím po cestičce Městským lesíkem,“ žádá policista v uniformě zaskočenou starší ženu.
Ta poslušně obchází celý zakázaný prostor. „Co se to tady děje? Někoho zabili nebo co?“ ptá se udiveně důchodkyně a stále se za policisty ohlíží.
Mužů v uniformách je v okolí dvou vysokých paneláků na kraji lesíka nedaleko nemocnice nezvykle mnoho. Ještě více je však lidí v civilu za policejní páskou. Nepřehlédnutelný je uprostřed hloučku vysoký muž ve světle modrém dlouhém plášti. Řada lidí už zdálky podle bradky a husté kštice poznává soudce Rujbra. Udává pokyny, pozorně poslouchá štíhlého muže ve sportovní budě.

Je to Antonín Škrdla. Muž, který se nečekaně a pro mnohé překvapivě před rokem sám přiznal k přepadení tří pošťaček ve Znojmě. Jenže za dvě z loupeží už před lety znojemský soud pravomocně odsoudil jiné dva muže. Jeden z nich nyní stojí za policejní páskou a bedlivě sleduje každý Škrdlův pohyb. „Tohle už nemá smysl. Rekonstrukci měli policajti udělat tehdy, když nás vyšetřovali. Opakovaně jsme rekonstrukci přepadení navrhovali, ale nikdo nás neposlouchal. Dnes jsme tady nemuseli vůbec být. Říkám to od začátku: Jsem nevinný, nikoho jsem nepřepadl,“ říká poněkud odevzdaně Jaroslav Schindler mladší.


Zatím ale rekonstrukce přepadení zaměstnává soudce, státní zástupkyni, obhájce a řadu policistů v uniformách i civilu. Podle pokynů soudce celá skupina, ve které je Škrdla, později pak i jeden ze svědků, vyráží i několik stovek metrů hluboko do lesa. Přihlížejícím skupina opakovaně mizí z dohledu někam k potoku Leska.

Na místo rekonstrukce přichází i poštovní doručovatelka, která si před sedmi lety zažila šok z přepadení. Soudci opakovaně ukazuje k domům, které tehdy obsluhovala. Ale také do lesa. Patrně naznačuje, kam zloděj, který ji tehdy přepadl, s uloupenými penězi utíkal.
Po dvou hodinách soudce rekonstrukci ukončuje. Policejní eskorta odvádí Škrdlu v poutech k autu a veze muže zpět do vazby.

Přepadal pošťačky Škrdla? Stal se ve Znojmě skutečně justiční omyl? Soud o tom rozhodne možná už ve středu.